Británie investuje do Indie miliardy, Vodafone postaví datová centra

Ekonomika
13. 11. 2015 09:12
Británie uzavřela s Indií obchodní dohody v hodnotě miliard liber.
Británie uzavřela s Indií obchodní dohody v hodnotě miliard liber.

Británie podepsala s Indií šest obchodních a investičních dohod v hodnotě několika miliard liber. Dohody jsou jedním z výsledků oficiální návštěvy indického premiéra Naréndry Módího v Británii, která je díky vazbám z dob kolonialismu největším investorem v Indii. Britský premiér David Cameron Módímu slíbil, že britské investice a know-how pomohou modernizovat největší demokracii světa.

Módího uvítaly vojenské pocty, ale i protesty proti údajnému přehlížení porušování občanských a lidských práv v jeho zemi. Cameron prohlásil návštěvu šéfa indické vlády za "historickou příležitost". Módí označil Británii za indickou "bránu do Evropy".

Jednou z největších uzavřených dohod je závazek telekomunikační společnosti Vodafone investovat v zemi 1,3 miliardy liber (asi 50 miliard Kč). Vodafone v Indii rozšíří a zkvalitní svou síť, přinese nové technologie a postaví datová centra. Další investiční dohody podepsal producent solární energie Lightsource, energetická firma Intelligent Energy a nemocnice King's College Hospital, oznámil britský státní tajemník pro obchod Francis Maude.

Indický premiér Nárendra Módí (vlevo) označil Británii za indickou "bránu do Evropy"..Cameron řekl, že obě země by měly podepsat obchodní dohody za celkem devět miliard liber. Jedním z projektů je udělat z Londýna centrum obchodování s indickými dluhopisy. Británie také chce financovat výstavbu tří indických "chytrých měst" s vyspělou dopravní a telekomunikační infrastrukturou.

I když nejde o státní návštěvu, protože Módí není hlavou státu, představitele někdejší britské kolonie v Londýně vítali s veškerou pompou. Módí měl na programu projev před oběma komorami britského parlamentu a v pátek poobědvá s královnou Alžbětou II.

Vřelé přijetí vrcholného indického politika však narazilo i na kritiku, protože Módí je hinduistický nacionalista, jenž bývá obviňován z neschopnosti zastavit sílící náboženskou netoleranci a násilnosti ve své zemi. Proti návštěvě protestovalo několik stovek zástupců menšin. Více než 200 spisovatelů, včetně Salmana Rushdieho a Iana McEwana, podepsalo dopis vyjadřující znepokojení nad "sílící atmosférou strachu, rostoucí netolerancí a násilím vůči kritickým hlasům" v Indii.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , PA

Další čtení

ilustrační foto

Češi jsou v obnovitelných zdrojích jedni z nejhorších v Evropské unii. ANALÝZA

Ekonomika
28. 3. 2025

Colt CZ měl loni rekordní výnosy 22,38 miliardy Kč, zvýšil prodej zbraní

Ekonomika
27. 3. 2025

Evropa odmítá ustoupit ze sankcí proti Rusku. Putin by se jen zbavil omezení

Ekonomika
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ