Britská centrální banka ponechala úrokovou sazbu beze změny

Ekonomika
20. 12. 2018 17:23
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Britská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 0,75 procenta. Zhoršila však hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí a poukázala na výrazný nárůst nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Centrální banka nyní předpokládá, že růst britské ekonomiky bude ve čtvrtém činit pouze 0,2 procenta namísto dříve předpokládaných 0,3 procenta. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Británie zvýšil o 0,6 procenta. Dosáhl tak nejprudšího mezičtvrtletního růstu od roku 2016.

"Nejistota kolem brexitu od posledního zasedání (na začátku listopadu) značně nabrala na intenzitě," uvedl měnový výbor banky. "Tato nejistota tlačí dolů britské finanční trhy," dodal. Poukázal na pokles britské libry i akcií.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března příštího roku. Sjednanou dohodu o podmínkách brexitu však ještě neschválil britský parlament.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/frycyk01

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ