Byznys teroristů: obchody Islámského státu

Ekonomika
26. 9. 2015 18:05
Výbuch jako marketing. Podle expertů chtěl Islámský stát ničením památek zvýšit cenu historických artefaktů na černém trhu. (Na snímku starověká Palmýra.)
Výbuch jako marketing. Podle expertů chtěl Islámský stát ničením památek zvýšit cenu historických artefaktů na černém trhu. (Na snímku starověká Palmýra.)

Jak se živí teroristé v oblastech, ze kterých utíkají uprchlíci do Evropy? Vybírají daně, loupí, prodávají ukořistěnou ropu i historické artefakty.

Celý svět šokovala videa, když džihádisté z Islámského státu dobyli starověkou syrskou Palmýru. Uráželi hlavy sochám a bustám nevyčíslitelné hodnoty, vyhodili do vzduchu historický chrám. Barbarské snímky však neukazují celou pravdu, tvrdí plukovník amerického námořnictva Matthew Bogdanos. "Co už nevidíte, je množství předmětů, které se dají odnést. Islámský stát totiž prodává mnohem více kusů, než rozbije," tvrdí Bogdanos, který se věnuje odhalování pašeráků.

Cílem spektakulárního videa tak bylo uměle zvýšit poptávku po zbylých artefaktech, které končí na černém trhu. Džihádisté patří mezi tvůrce trhu s historickým zbožím na Blízkém východě. A pašerákům starověkých památek nabízejí "ochranu", berou si prý dvacet procent z hodnoty kontrabandu v Aleppu a padesát procent v Rakce.

Původní největší zdroj peněz, tedy prodej ropy ze zabraných polí, už tolik nenese, a tak Islámský stát musel jako každá jiná organizace své "podnikání" diverzifikovat (viz Hlavní zdroje financování Islámského státu).

Poplatky, výpalné a daně
Díky tomu je Islámský stát nejbohatší teroristickou organizací na světě. Zdroj listu The Guardian z tajných služeb odhadl její majetek na více než dvě miliardy dolarů. Ovládá široké území v severním Iráku a Sýrii, na němž žije až osm milionů lidí. A to je už slušná pracovní síla.

Největší příjmy má z výběru daní a výpalného. Za loňský rok to bylo až šest set milionů dolarů. Vybírá za průjezdy cest. Křesťané odvádějí poplatek (buď jednou ročně fixní sumu, nebo až padesát procent z příjmů), pokud chtějí na daném území dále žít. Zemědělci platí "desátky" z obhospodařované půdy. "Přijdou ke dveřím, že mají soupis půdy, a chtějí zlato, stříbro nebo další komodity za to, že vůbec můžeme něco pěstovat," uvedl pro Wall Street Journal jeden z farmářů, který nakonec prchl.

* Kolik peněz získává Islámský stát z jednotlivých odvětví?

* Je ropa stále ještě jeho hlavním zdrojem příjmů a kdo ji od IS kupuje?

* Kolik nese teroristické organizaci byznys s uprchlíky?

* Proč se nedaří penězovody přiškrtit?

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v úterý 29. září.

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ