Cestovní pasy jako výnosná komodita

Ekonomika
21. 4. 2015 06:00
Byznys s druhým občanstvím vlivem dění v řadě zemí utěšeně kvete. Loni se v něm protočily dvě až čtyři miliardy dolarů.
Byznys s druhým občanstvím vlivem dění v řadě zemí utěšeně kvete. Loni se v něm protočily dvě až čtyři miliardy dolarů.

Řada států přišla na způsob, jak vylepšit příjmy rozpočtu: prodávají občanství výměnou za milionové investice do země. Vydělávají evropské země i trpaslíci z Karibiku.

Na Ukrajině rozhodně není bezpečno. Ruský pas dveře do mnoha zemí kvůli agresivní Putinově politice spíše zavírá než otevírá. A čínští boháči se obávají, kdo z nich bude dalším obviněným v rámci protikorupčního tažení. Není divu, že v posledních dvanácti měsících kvete netradiční byznys: legální "prodávání" občanství. Jen loni na něm státy, které kšeftování se svými pasy a trvalými pobyty umožňují, vydělaly až čtyři miliardy dolarů.

"Programy občanství za investice jsou na vzestupu, hlavně v Evropě," potvrzuje pro agenturu Bloomberg profesor práva z univerzity v Torontu Ayelet Shachar. Nákup pasu některé z evropských zemí umožňuje proniknout do prostoru celé Evropské unie. Navíc státy mají uzavřené smlouvy o bezvízovém styku s celou řadou mimoevropských zemí. A za tuto výhodu hodně boháčů rádo zaplatí. I proto stovky Rusů, Číňanů nebo šejků z arabských zemí touží získat například kyperský pas.

V případě Kypru musejí zájemci o občanství koupit nemovitost v ceně nejméně 2,5 milionu eur (asi 68,3 milionu korun) nebo proinvestovat částku 2,5 až 5 milionů eur v realitním sektoru. Celý proces získání občanství nezabere více než tři měsíce, navíc pas vedle žadatele získají i manželka a případné děti. Navíc není nutné, aby na Kypru skutečně bydleli. Stačí jen dostatek peněz na nemovitost, vždyť s občanstvím se už obchoduje jako s komoditou.

Otevřená brána do Evropy

Kypr není zdaleka jedinou evropskou zemí, která nabízí boháčům z ciziny zkrácenou cestu k občanství. Podobný program má Rakousko, i když ze všech zemí světa pravděpodobně nejdražší (viz Na kolik vás přijde druhé občanství). Pas s vídeňským razítkem přijde zájemce až na deset milionů dolarů (asi čtvrt miliardy korun). Levněji vyjde občanství Řecka, Španělska, Portugalska, Malty nebo Velké Británie.

* Které země nabízejí druhé občanství za investice a v jaké výši?

* Jak tento byznys pomáhá například malým karibským zemím bez nerostného bohatství?

* Kolik cizinců získalo loni české občanství? Je možné jej získat za investici?

To vše se dočtete v aktuálním vydáním časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 20. dubna 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ