Čína: Globální koordinace je nutná, světová ekonomika se mění

Ekonomika
29. 6. 2017 10:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Světová ekonomika se mění a globální koordinace je důležitá. Před nadcházejícím summitem skupiny dvaceti nejvyspělejších světových ekonomik (G20) to prohlásil náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao s tím, že přední státy by měly normalizovat své úrokové sazby; i když to dělají, tempo je jen velmi pomalé.

"Musíme důsledně sledovat, jaký dopad bude mít normalizace úrokových sazeb v předních ekonomikách na globální kapitálový trh," prohlásil Ču. Poukázal na Spojené státy, kde centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby od prosince 2015 už čtyřikrát poté, co je v reakci na finanční krizi před deseti lety srazila téměř k nule.

V současném světovém makroekonomickém prostředí je úloha globální koordinace prostřednictvím takových nadnárodních cest, jako je G20, zásadně důležitější, řekl.

Summit skupiny G20 se uskuteční 7. a 8. července v severoněmeckém Hamburku.

Počátkem tohoto týdne Banka pro mezinárodní platby (BIS), která jako "centrální banka světových centrálních bank" dohlíží na finanční stabilitu ve světě, prohlásila, že růst světové ekonomiky se zrychluje a centrální banky nejvýznamnějších ekonomik světa by proto měly začít s normalizací současné velmi uvolněné měnové politiky a zvyšovat úrokové sazby.

Čínská ústřední banka v letošním prvním čtvrtletí sazby zvýšila několikrát s cílem zastavit odliv kapitálu do zahraničí a stabilizovat kurz domácí měny. Naposledy tak učinila několik hodin poté, co zvýšení úroků ohlásila americká centrální banka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ