Čína: Globální koordinace je nutná, světová ekonomika se mění

Ekonomika
29. 6. 2017 10:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Světová ekonomika se mění a globální koordinace je důležitá. Před nadcházejícím summitem skupiny dvaceti nejvyspělejších světových ekonomik (G20) to prohlásil náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao s tím, že přední státy by měly normalizovat své úrokové sazby; i když to dělají, tempo je jen velmi pomalé.

"Musíme důsledně sledovat, jaký dopad bude mít normalizace úrokových sazeb v předních ekonomikách na globální kapitálový trh," prohlásil Ču. Poukázal na Spojené státy, kde centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby od prosince 2015 už čtyřikrát poté, co je v reakci na finanční krizi před deseti lety srazila téměř k nule.

V současném světovém makroekonomickém prostředí je úloha globální koordinace prostřednictvím takových nadnárodních cest, jako je G20, zásadně důležitější, řekl.

Summit skupiny G20 se uskuteční 7. a 8. července v severoněmeckém Hamburku.

Počátkem tohoto týdne Banka pro mezinárodní platby (BIS), která jako "centrální banka světových centrálních bank" dohlíží na finanční stabilitu ve světě, prohlásila, že růst světové ekonomiky se zrychluje a centrální banky nejvýznamnějších ekonomik světa by proto měly začít s normalizací současné velmi uvolněné měnové politiky a zvyšovat úrokové sazby.

Čínská ústřední banka v letošním prvním čtvrtletí sazby zvýšila několikrát s cílem zastavit odliv kapitálu do zahraničí a stabilizovat kurz domácí měny. Naposledy tak učinila několik hodin poté, co zvýšení úroků ohlásila americká centrální banka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ