Daimler jde na odbyt. Loni vykázal rekordní zisk, prodej i tržby

Ekonomika
2. 2. 2017 18:15
Ředitel německé automobilky Daimler, Dieter Zetsche.
Ředitel německé automobilky Daimler, Dieter Zetsche.

Německá automobilka Daimler loni vykázala rekordní prodej aut, zisk i tržby. Její hospodaření podpořila hlavně divize osobních aut Mercedes-Benz. Další mírný růst očekává Daimler podle svého čtvrtečního sdělení i letos, především díky novým produktům a mírnému růstu globální poptávky po autech. Čistý zisk loni vzrostl o 1,1 procenta na rekordních 8,8 miliardy eur (237,8 miliardy Kč).

Provozní zisk bez mimořádných položek se zvýšil o 2,9 procenta na 14,2 miliardy eur, což je také rekord.

Prodej aut vzrostl o pět procent na zhruba tři miliony. Prodej osobních aut Mercedes-Benz vzrostl o deset procent, odbyt vozů Mercedes-Benz pak o 12 procent.

Daimler loni překonal BMW a stal se největším prodejcem luxusních aut na světě. Prodej nákladních aut Daimler se ale o 17 procent snížil, hlavně kvůli poklesu v Severní Americe, na Blízkém východě a v Turecku. Prodej autobusů se snížil o sedm procent.

Tržby firmě vzrostly o tři procenta na 153,3 miliardy eur (4,1 bilionu Kč). Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů vzrostly také o tři procenta. V divizi osobních aut se příjmy zvýšily o sedm procent, naopak v divizi nákladních aut o 11,7 procenta klesly.

"Za rok 2016 jsme v Daimleru opět vykázali rekordní čísla. S našimi atraktivními produkty a opatřeními, která jsme přijali ke zvýšení efektivity, jsme učinili výrazný pokrok a podnikání stabilizovali navzdory nestabilnímu vývoji na trhu," řekl člen správní rady Daimleru Bodo Uebber, zodpovědný za finance a kontrolu. Firma je podle něj přesvědčena, že letos rekordní výsledky dál zlepší.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Matthias Schrader

Další čtení

Francie vybrala na nové dani pro bohaté jen čtvrtinu plánovaného výnosu

Ekonomika
24. 1. 2026

Pražské letiště nabízí cestujícím digitální asistentku místo SMS notifikací

Ekonomika
23. 1. 2026
ilustrační fotografie

Cena stříbra poprvé překročila 100 USD za unci, zlato je blízko 5000 USD za unci

Ekonomika
23. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ