Ekonomiku Francie podpoří <span>26 miliard eur</span> od vlády

Ekonomika
4. 12. 2008 13:11
Nicolas Sarkozy chce pomoci francouzským automobilkám.
Nicolas Sarkozy chce pomoci francouzským automobilkám.

Nicolas Sarkozy chce pomoci francouzským automobilkám.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes oznámil, že vláda Francie vyčlení 26 miliard eur na oživení ochabující ekonomiky země. Částka představuje 1,3 procenta francouzského HDP. Mezi hlavní priority budou podle Sarkozyho patřit podpora bytové výstavby a automobilového průmyslu a opětovné zvyšování zaměstnanosti.

Pokud by finanční injekce zvýšily hospodářský růst v příštím roce o 0,6 procenta, rozpočtový deficit Francie by se prohloubil na 3,9 procenta HDP. Původní představa vlády přitom počítala se stropem 3,1 procenta HDP.

Sarkozy zdůraznil, že nenechá znevýhodnit francouzský automobilový průmysl v době, kdy USA přistupují k mohutné podpoře tohoto odvětví. Stát se podle něj vloží jako garant mezi výrobce a kupující v systému nákupu aut na splátky. V současné době si na splátky pořizují vozidla tři čtvrtiny Francouzů, a je tedy nutné především zajistit, aby se tento systém nezhroutil.

Kvůli finanční krizi s nejistými vyhlídkami domácností na splácení dluhů klesl prodej automobilů ve Francii téměř k nule a ve skladech stojí možná až milion aut.

Stát chce rovněž v rámci politiky zaměstnanosti zbavit v roce 2009 firmy zátěže sociálních příspěvků na nově přijaté zaměstnance. Sarkozy zároveň řekl, že „ani jediný cent pomoci" nedostanou společnosti, které se pouštějí do stěhování výrobních kapacit do jiných zemí s levnější pracovní silou.

Foto: Reuters

Další čtení

Analýza: Počet podnikatelů překročil dva miliony, je jich nejvíce od roku 2022

Ekonomika
14. 7. 2025
Donald Trump dostal od EU ostrý vzkaz

Absolutně nepřijatelné, vzkázala EU Trumpovi k jeho třicetiprocentním clům

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:06

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:03

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ