Evropský parlament jako nedostatečné vrátil Evropské komisi její návrhy změn v černé listině zemí, u nichž hrozí riziko praní špinavých peněz a financování terorismu. Podle europoslanců byl seznam příliš omezený a měl by být rozšířen, například o území, která umožňují daňové trestné činy.
Podle zpravodajky materiálu, nizozemské europoslankyně za Zelené Judith Sargentiniové, odráží hlasování pocit europarlamentu, že návrh dokumentu nebyl dostatečný. "Doufáme, že komise bude ambicióznější a vytvoří listinu, která bude mít skutečně smysl," uvedla v tiskové zprávě.
Evropská komise přišla v rámci své snahy bojovat s financováním teroristických aktivit se seznamem jedenácti států. Jsou mezi nimi například Afghánistán, Irák, Bosna a Hercegovina či Sýrie, u nichž je podle unijní exekutivy riziko, že nedostatečným způsobem bojují s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Komise také navrhla ze stávajícího seznamu, který je považován za zastaralý, odebrat Guyanu.
Lidé a firmy z těchto zemí by například při snaze podnikat v unii čekaly tvrdší prověrky například ze strany bank. Chybí na něm ale daňové ráje jako Panama či Bahamy, což už počátkem prosince vadilo europoslancům z výboru pro hospodářské a měnové otázky, kteří doporučili plénu parlamentu seznam zamítnout.
Dál tak zatím bude platit stávající seznam, na němž jsou uvedeny Afghánistán, Bosna, Guyana, Irák, Jemen, Laos, Sýrie, Uganda a Vanuatu.