Europoslanci poprvé podpořili nižší roaming

Ekonomika
21. 3. 2007 18:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoVýbor Evropského parlamentu ve středu schválil návrh na snížení cen za roaming, tedy za volání do a ze zahraničí z mobilních telefonů. Šlo vůbec o první hlasování evropské instituce na toto téma, které bylo navíc úspěšné. Europoslanci budou o cenové regulaci hovorů hlasovat ještě v dalších třech výborech a na plenárním zasedání v květnu ve Štrasburku. Stále není také jasné, zda by ke snížení došlo už před prázdninami.

Europoslanci usilují o stanovení cenového stropu za roaming u velkoobchodních i maloobchodních cen. Pro volání v navštívené zemi chtějí poslanci stanovit strop u velkoobchodních cen na 25 centech za minutu (asi 7,50 koruny). Pro drobného klienta by pak mělo být volání zhruba o 20 centů dražší, než je velkoobchodní cena. Za přijatý hovor by se platilo nejvýše 25 centů.

Aby však začala cenové regulace u roamingu platit, je třeba dosáhnout shody mezi Evropským parlamentem a členskými státy. Evropská komise sice tvrdí, že celá věc je již předběžně dohodnuta, ale takové tvrzení je prý přinejmenším předčasné. Státy se zatím pouze ústně shodly na tom, že ceny je třeba snížit - podrobnosti si však neujasnily.

Návrh předsednického Německa se navíc od toho parlamentního mírně liší. Řada zemí má kromě toho stále námitky k regulaci maloobchodních i velkoobchodních cen. Mnozí, včetně Čechů, by se spokojili s regulací velkoobchodních cen.

Operátoři jsou proti regulaci 

Komise a Německo společně tvrdí, že by zákazníci mohli pocítit pokles cen ještě před prázdninami, pokud by se schvalování návrhu neprotahovalo. Náměstkyně ministerstva informatiky Lenka Melicharová-Ptáčková však minulý týden řekla, že opatření by mohlo začít platit nejdříve v říjnu letošního roku, nikoliv před prázdninami, jak slibuje komise i předsednické Německo.

Tuzemští operátoři většinou označují snahu Bruselu regulovat vysoce konkurenční telekomunikační trh za zbytečnou a populistickou. Od doby, kdy EU zveřejnila úvahy o snižování cen, začali postupně přicházet se snižováním poplatků sami. O2 například do některých zemí neúčtuje poplatek za přijímaný hovor, T-Mobile zavedl jednotný tarif Cestovatel, v jehož rámci příchozí hovory rovněž dočasně nezpoplatňuje, a Vodafone chystá do prázdnin zlevnění v podobě služby Passport. Podle mluvčího Jakuba Hrabovského Passport zákazníkům umožňuje volat ze zahraničí za stejné minutové sazby jako při domácích hovorech a za nízký spojovací poplatek a je důkazem toho, že se ceny za roaming trvale snižují především díky konkurenci na trhu.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ