Eurostat hájí řeckého statistika. Zhoršil čísla na tlak Německa?

Ekonomika
2. 12. 2011 16:45
Šéfa řecké statistické služby Andrease Georgia předvolali vyšetřovatelé na 12. prosince. Má vysvětlit změnu údajů o deficitu rozpočtu.
Šéfa řecké statistické služby Andrease Georgia předvolali vyšetřovatelé na 12. prosince. Má vysvětlit změnu údajů o deficitu rozpočtu.

Evropský statistický úřad Eurostat vystoupil na obranu šéfa řecké statistické služby Andrease Georgia. Toho předvolali vyšetřovatelé k výslechu kvůli obvinění, podle něhož úřad zmanipuloval nedávné údaje o rozpočtovém deficitu tak, aby vykreslily ještě horší obraz řecké dluhové krize.

Georgiu byl předvolán na 12. prosince, jakákoli obvinění ale popřel a z ničeho zatím oficiálně obviněn nebyl. Pokud se ale prokáže, že státu vznikla jeho kroky škoda, může být obviněn z "porušení důvěry" a hrozil by mu trest vězení.

Georgiu vysvětloval, že inkriminované statistiky byly plně v souladu s metodikou Eurostatu, a bruselský úřad to potvrdil. Jeho generální ředitel Walter Radermacher v dopise pro národní statistické úřady uvedl, že řecké statistiky veřejných financí pro léta 2009 a 2010 odpovídají pravidlům Eurostatu, a šéfa řeckých statistiků pochválil. "V sestavování dat prezident a jeho skupina pro národní účty prokázali vysokou úroveň profesionality," napsal Radermacher.

Obvinění vyslovila v září bývalá zaměstnankyně úřadu Zoe Georganta krátce poté, co byla propuštěna. Prohlásila, že údaje o řeckém deficitu byly pod tlakem Německa záměrně nadsazeny, aby ospravedlnily přísná úsporná opatření. Vládní činitelé to tehdy popřeli a uvedli, že revidované údaje byly zpracovány v těsné spolupráci s Eurostatem. Obvinění však vedla k tomu, že prokuratura zahájila v této věci vyšetřování.

Eurostat konstatoval, že nový řecký úřad ELSTAT udělal z hlediska spolehlivosti "velký pokrok". V loňském roce se úřad změnil, aby se zbavil politického vlivu, a do jeho čela vláda jmenovala Georgia, který měl zkušenosti s prací v Mezinárodním měnovém fondu.

Na konci roku 2009 řecký statistický úřad po nástupu nové vlády zjistil, že rozpočtové deficity byly mnohem vyšší, než se dosud uvádělo. To vyvolalo nedůvěru investorů a spustilo dluhovou krizi, která od té doby zasáhla další země eurozóny. Nynější vyšetřování se týká údajů z loňského listopadu, kdy ELSTAT revidoval údaj o deficitu za rok 2009 na 15,4 procenta hrubého domácího produktu z dosavadního odhadu 13,6 procenta, což vyvolalo nový tlak na další kolo vládních úspor.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Fed snížil základní sazbu o čtvrt bodu do pásma 4,00 až 4,25 procenta

Ekonomika
17. 9. 2025
ilustrační foto

Věříte Stačilo!? Komunistický program by nás všechny zadlužil o stamiliardy

Ekonomika
17. 9. 2025

RegioJet pořídí od Škoda Group hybridní vlaky za devět miliard korun

Ekonomika
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ