Faber: <span>sedm set miliard</span> nebude stačit

Ekonomika
25. 9. 2008 11:23
Nájemní domy
Nájemní domy

Nájemní domyMarc Faber, věhlasný investor a autor Gloom, Boom and Doom Report, uvedl, že záchranný plán ve výši 700 miliard dolarů, jehož schválení je v současnosti ve Spojených státech událostí číslo jedna, nebude stačit na oživení finančního sektoru.

Faber se domnívá, že úřady by měly spíše pomoci majitelům domů, kteří se dostali v potížích. Očekává také, že růst čínské ekonomiky nenaplní očekávání a indické akcie se dočkají poklesu.

Současná finanční krize způsobená propadem cen nemovitostí již vedla k odpisům finančních společností ve výši 520 miliard dolarů a ke krachu Bear Stearns a Lehman Brothers. K vyřešení krize by měl přispět plán ministra financí, který počítá s odkupem špatných aktiv finančních institucí ve výši 700 miliard dolarů. Faber je ovšem přesvědčen, že to nebude stačit a že se problémy nevyřeší minimálně v následujících šesti až dvanácti měsících.

Dále predikuje v nejbližších měsících růst indexu S&P 500 o 14 procent na 1350 bodů. Akcie jsou podle jeho názoru předprodané a schválení záchranného plánu oživí zájem investorů. I přesto nehodlá na růstu participovat, protože si nemyslí, že jsou akcie levné. Jako největší hrozbu totiž vidí přehnaně vysoká očekávání zisků, které v roce 2009 zklamou investory. V případě Číny je přesvědčen, že růst ekonomiky bude nižší, než většina analytiků očekává. Podobné by to mělo být i s Indií, kde predikuje pokles indexu SENSEX pod 10 000 bodů.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: - luk -

Další čtení

Spojené státy v říjnu vyvezly rekordních deset milionů tun LNG

Ekonomika
3. 11. 2025

Svaz průmyslu: Některé 3D tiskárny mohou odesílat citlivá data do Číny

Ekonomika
3. 11. 2025

Microsoft má od Washingtonu povolení dodat čipy Nvidia do Emirátů

Ekonomika
3. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ