Glencore, největší bomba na londýnské burze, zahájila vlažně

Ekonomika
24. 5. 2011 11:20
Obchodník s komoditami Glencore je největším IPO na londýnské burze.
Obchodník s komoditami Glencore je největším IPO na londýnské burze.

Akcie švýcarského komoditního gigantu Glencore International dnes oficiálně vstoupily na veřejný trh a začaly se obchodovat na londýnské burze. Obchodování zahájily mírným růstem, jejich kurs však zůstal pod emisní cenou 530 pencí.

Akcie Glencore se po čtvrtečním oznámení emisní ceny a prodeji části nabídky institucionálním investorům začaly neoficiálně obchodovat a jejich kurs klesl v pondělí až na 506 pencí. Na počátku dnešního plnohodnotného obchodování v Londýně jejich kurs vzrostl o 1,9 procenta na 524 pencí, stále šest pencí pod emisní cenou. Ve středu se akcie Glencore začnou obchodovat v Hongkongu.

Emise akcií Glencore může s dodatečnými prodeji dosáhnout hodnoty až 11 miliard dolarů (192 miliard korun) a podle emisní ceny má firma tržní hodnotu více než 59 miliard dolarů. Nabídka Glencore je největší světovou emisí od listopadového prodeje akcií největší americké automobilky General Motors a vůbec největší primární emisí na londýnské burze. Ve středu se Glencore stane součástí hlavního londýnského akciového indexu FTSE 100.

Největší světový obchodník s komoditami strávil téměř čtyři desetiletí ve skrytu soukromí a byl znám pod přezdívkou "tichý obr". V roce 1974 firmu ve švýcarském městečku Baar založil kontroverzní americký obchodník Marc Rich, který tam utekl před stíháním amerických úřadů v kauze nelegálních ropných obchodů s Íránem a daňových úniků.

Glencore chce vstupem na veřejný trh vytěžit co nejvíce z boomu světových cen komodit a silné poptávky po kovech a dalších surovinách v rychle rostoucích asijských ekonomikách. Peníze chce použít k nákupům dolů a zemědělské půdy a k akvizicím firem. Čeká se například, že Glencore by mohl podat nabídku na převzetí britsko-švýcarského těžařského koncernu Xstrata, v němž už má 34,5 procenta akcií.

Loni vzrostl čistý zisk firmy o 40 procent na 3,8 miliardy dolarů a její tržby dosáhly 145 miliard USD. Společnost těží nerosty, pěstuje plodiny a kupuje, přepravuje a prodává řadu základních surovin od uhlí přes měď po obilí. Kontroluje také tři procenta světového obchodu s ropou a její ropná divize disponuje podle agentury Reuters větším počtem lodí než britské královské námořnictvo.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Výrobce autosedadel Adient ukončil výrobu. Závody jsou na prodej

Ekonomika
Aktualizováno: 27. 12. 2025 07:09

Cena zlata pokračuje v růstu, přesáhla rekordních 4530 USD za unci

Ekonomika
26. 12. 2025

Tatra Defence Systems dodá na Slovensko vojenské vozy Tatra za až 25 miliard Kč

Ekonomika
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV