Globalizace je nezvratný trend, tvrdí čínský prezident

Ekonomika
10. 11. 2017 11:10
Summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří.
Summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří.

Globalizace je "nezvratný historický trend", ale státy světa musejí usilovat o to, aby obchodní vztahy byly "otevřenější, vyváženější, spravedlivější a prospěšnější pro všechny". V projevu na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

Podle agentury DPA proslov ostře kontrastoval s vystoupením amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten krátce předtím obhajoval svou politiku, jež "klade Ameriku vždy na první místo", a hájil také odstoupení Spojených států od Transpacifické smlouvy (TPP).

Čínský prezident se na summitu ve vietnamském městě Danang naopak zasazoval o uzavření dalších mnohostranných dohod a o vytvoření "globální sítě zón volného obchodu".

"Měli bychom podporovat volný obchod a otevřený regionalismus, abychom umožnili rozvojovým zemím mít větší prospěch z mezinárodního obchodu a investic," řekl Si Ťin-pching.

Vůdci zemí z oblasti Asie a Pacifiku ve Vietnamu řeší situaci, která nastala poté, co Trump v lednu podepsal příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy. Dokument v roce 2015 uzavřelo 12 zemí představujících 40 procent světové ekonomiky. Za USA smlouvu podepsala minulá administrativa, ale americký Kongres ji neratifikoval.

Autor: ČTK Foto: ČTK , THomas Peter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ