Greenspan: V USA je <span>největší krize</span> od druhé světové války

Ekonomika
17. 3. 2008 16:24
Bývalý guvernér americké centrální banky Alan Greenspan
Bývalý guvernér americké centrální banky Alan Greenspan

Bývalý guvernér americké centrální banky Alan GreenspanSoučasný vývoj amerického hospodářství vypadá jako "nejmizernější od konce druhé světové války", napsal bývalý guvernér americké centrální banky Fed Alan Greenspan pro deník Financial Times. Podle něj finanční krize v USA neskončí do té doby, než se ceny nemovitostí stabilizují, což se nestane ještě v příštích několika měsících.

Modely používané finančními institucemi, které určují riziko a měří ekonomickou sílu, jsou podle Greenspana příliš jednoduché, aby mohli předpovídat chování lidí. "Nemůžeme doufat, že odhadneme rysy budoucích krizí bez určitého stupně důvěry," dodal. 

Bývalý guvernér Fed ale nicméně doufá, že problémy nezničí schopnost finančních institucí regulovat samy sebe. Tržní flexibilita a volná soutěž jsou nejspolehlivějším strážcem proti ekonomickým problémům, prohlásil Greenspan.

Za současnou krizí přitom může i Greenspan, který v roce 2001 začal snižovat sazby příliš prudce a příliš dlouho. Vlna levných peněz na celém světě podpořila spekulační euforii, která se americkým bankéřům vymkla z ruky. Výsledkem je propad světových burz a krach jedné z největších amerických investičních bank Bear Stearns.

Foto: archiv

Autor: - gal -

Další čtení

Tunel Blanka slouží už deset let. Na zklidnění dopravy ale Praha stále čeká

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:36

Křetínského EPH v pololetí stoupl zisk na 51 miliard, přispěla akvizice na Slovensku

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:08

Eurostat: Inflace v EU v srpnu zůstala na 2,4 procenta, v Česku je osmá nejnižší

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:22

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ