Drastický propad cen akcií Zentivy kvůli horším výsledkům není tím jediným, co trápí farmaceutickou skupinu. Firma se v několika sporech soudí o stovky milionů korun.
Nejnovější spor vede proti skupině Zentiva izraelský gigant Teva Pharmaceutical Industries kvůli porušení práv duševního vlastnictví. Izraelská firma z toho důvodu podala na konci června žalobu proti Zentivě u floridského soudu.
Zentivy se však podle finančního ředitele společnosti a jejího akcionáře Petra Šulce soud nedotkne. „Týká se to jiného výrobce, který od nás odebírá surovinu,“ uvádí Šulc. Teva však podle něj zažalovala kromě tohoto výrobce rovněž Zentivu a všechny ostatní dodavatele. Teva je největším světovým výrobcem generických léků, což jsou kopie léčiv, kterým vypršela patentová ochrana.
Teva působí rovněž v České republice. Na tuzemském trhu své postavení posílila na začátku loňského roku, kdy převzala americkou firmu Ivax, která je jediným vlastníkem bývalé opavské Galeny.
Další právní bitvu vede skupina Zentiva v Rumunsku. Hraje se o pozemky, které firma prodala za přibližně 553 milionů korun. Celá transakce však byla zpochybněna. „A to na základě žaloby ve věci vlastnického práva k pozemkům,“ uvádí výroční zpráva Zentivy za minulý rok. "Zpochybnily to některé subjekty, které to chtěly koupit samy," upozorňuje Šulc s tím, že jde o obstrukci.
Výrobce léčiv má přitom právo celou transakci zrušit a peníze vrátit kupujícím, pokud soudní spor nebude do konce září vyřešen. Pozemky získala společnost při nákupu rumunského výrobce léků Sicomed, kterého ovládla v roce 2005. Za jednapadesát procent akcií zaplatila 2,4 miliardy korun. V loňském roce se Zentiva nepotřebné pozemky rozhodla prodat v soutěži.
Zentiva neuvedla, kdo přesně společnost zažaloval a zda spor bude skutečně do září definitivně ukončen. Podle informací Týdne však věří, že o pozemky nepřijde. „Probíhající soudní spor o pozemky nemá vliv na obchodní činnost firmy,“ dodává mluvčí Zentivy Věra Kudynová.
Ozvěny zkrachovalého Chemapolu
Další soudní přetahovaná se odehrává na domácím písečku, kde se producent léků střetl s bankovním gigantem Československou obchodní bankou. Bankovní dům zažaloval Zentivu v roce 2002 o téměř devadesát osm milionů korun kvůli transakci v roce 1998 se společností Chemapol. Chemapol a Zentiva si vzájemně započetly své dluhy. Problém je ale v tom, že pohledávky Chemapolu vůči Zentivě byly zastaveny ve prospěch ČSOB. Chemapol však zbankrotoval, a ČSOB chce proto získat peníze od Zentivy. Chemapol poslalo do konkursu vedení mateřské firmy Chemapol Group. Impérium Chemapol Group Václava Junka se zřítilo jen o pár měsíců později na začátku roku 1999. Do konkursu Junkovu skupinu poslala právě ČSOB, k níž se připojila francouzská banka Crédit Lyonnais.
Ve sporu ČSOB a Zentivy zatím soudy dávají za pravdu farmaceutické společnosti. Před třemi lety soudní rozhodnutí totiž vyzněla ve prospěch Zentivy. ČSOB proti verdiktu protestovala u Nejvyššího soudu České republiky, který však ještě nerozhodl. Válka právních týmů tak stále pokračuje.
Obě strany jsou přitom skoupé na slovo. „Vzhledem k dodržení bankovního tajemství nebudeme do vyřízení této kauzy poskytovat žádné komentáře,“ říká Tomáš Kopecký z ČSOB. Nevysvětlil ani, proč banka žalovala Zentivu až čtyři roky po pádu Chemapolu. Podobně se vyjádřila Zentiva.
Samotná ČSOB jde v poslední době od soudu k soudu. Doslova bonbonkem je krok ministerstva financí, které zažalovalo ČSOB u arbitrážního soudu v Paříži o téměř 27 miliard korun. Astronomickou částku žádá ministerstvo jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky, která v červnu 2000 skončila v nucené správě. O tři dny později nucený správce IPB Petr Staněk prodal majetek banky do rukou ČSOB. Stát se přitom zaručil za veškeré nesplácené úvěry, špatné cenné papíry a ostatní problémový majetek padlé IPB.
Děs investorů
ČSOB se tak stejně jako Zentivě v posledních týdnech příliš nedaří. Na rozdíl od Zentivy to však neodnášejí akcionáři. Akcie Zentivy totiž svým majitelům příliš radosti nedělají.
Na konci července zveřejnila Zentiva očekávané výsledky za první pololetí, které vyvolaly v řadách investorů doslova hrůzu. Trh čekal zisk ve výši jedné miliardy korun, zatímco předběžné výsledky uváděly zisk „pouze“ osm set milionů. Za propadem zisku stojí nižší ceny léků na českém trhu, investice do prodejních míst a náklady spojené s investicí do rumunské firmy Sicomed.
Výsledky byly výrazně horší, než trh čekal, což způsobilo mohutné prodeje akcií a jejich propad o šestnáct procent z 1419 na 1192 koruny. Za jeden den se hodnota farmaceutického gigantu smrskla o 8,7 miliardy korun.
Masakr akcií Zentivy patří mezi největší jednodenní propady v historii pražské burzy. Smutným rekordmanem v posledních letech je stále petrochemická společnost Unipetrol. Cena akcií petrochemické skupiny se před čtyřmi lety během jednoho dne zřítila o téměř pětinu poté, co na trhu vznikly spekulace, že Unipetrol bude vyřazen z obchodního systému SPAD, kde se prodávají a nakupují nejlepší společnosti.
Skutečnost, že akcionáři Unipetrolu na tom byli ještě hůř, ale vlastníky Zentivy asi příliš neuspokojí. V současné době tak příliš důvodů k radosti nemá francouzský farmaceutický kolos Sanofi-Aventis, který vlastní čtvrtinu Zentivy, ani skupina PPF s třináctiprocentním podílem.
Foto: ČTK