Japonská Toray Industries přiznala falšování údajů o kvalitě

Ekonomika
28. 11. 2017 14:22
Prezident společnosti Akihiro Nikkaku.
Prezident společnosti Akihiro Nikkaku.

Japonská textilka Toray Industries Inc. se stala dalším japonským podnikem, který se přiznal k falšování údajů o kvalitě své produkce. Jeden z nejvýraznějších japonských symbolů špičkového průmyslu a světový lídr ve výrobě uhlíkových vláken podváděl řadu let, uvedl list Financial Times (FT). Cena akcií společnosti se v reakci v ranním obchodování propadla o 8,5 procenta, později část ztráty vyrovnala a odpoledne ztrácela 5,3 procenta.

Společnost uvedla, že problém se týká její pobočky Toray Hybrid Cord, která vyrábí materiály používané v pneumatikách a jiných komponentech pro automobilový průmysl. Jejími zákazníky jsou jak domácí, tak zahraniční podniky.

Prezident společnosti Akihiro Nikkaku přiznal, že vedení vědělo o falšování dat zhruba rok. Informaci o tom nezveřejnilo proto, že se neobjevily žádné relevantní bezpečnostní problémy. Letos v listopadu se ale zprávy o falšování začaly objevovat v diskusích na internetu a akcionáři společnosti ji začali bombardovat dotazy.

Problém vyplul na povrch v červenci 2016 a firma poté v rámci interního šetření objevila 149 případů prodeje produktů, které svou kvalitou neodpovídaly deklarovaným údajům. K falšování docházelo v období 2008 až 2016.

Šéf Toray Hybrid Cord doplnil, že firma zatím od zákazníků nemá informace, že by došlo ohrožení bezpečnosti, vyšetřování ale ještě neskočilo.

Manipulace s údaji o svých produktech již dříve přiznaly také japonské společnosti Kobe Steel, Mitsubishi Motors, Mitsubishi Materials, Nissan a Subaru, upozornil list FT.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Koki Kataoka

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ