Japonskem otřásá skandál oceláren. Falšovala údaje o kvalitě

Ekonomika
14. 10. 2017 06:15
Kobesteel (ilustrační foto).
Kobesteel (ilustrační foto).

Skandál kolem falšování údajů o kvalitě v japonské ocelárně Kobe Steel se týká dodávek pro více než 500 zákazníků. Rozsah skandálu je tak mnohem větší, než se původně předpokládalo, přiznal generální ředitel firmy Hiroja Kawasaki. Mimo Japonsko se podle listu Nikkei skandál týká více než 30 zákazníků, včetně německé automobilky Daimler a evropského výrobce letadel Airbus.

Mluvčí Airbusu prohlásil, že firma přímo od ocelárny Kobe Steel nenakupuje, ale že nyní prověřuje svůj dodavatelský řetězec. "Zatím jsme neidentifikovali žádného dodavatele, který by do součástek pro naše letadla nakupoval materiály od Kobe Steel," řekl. Kontroly používaných materiálů kvůli skandálu provádějí také americký výrobce letadel Boeing, automobilky General Motors a Toyota a další podniky, píše server BBC.

Kobe je třetí největší ocelárnou v Japonsku. Firma v neděli přiznala, že falšovala údaje o některých svých produktech tak, aby odpovídaly požadavkům zákazníků. Doposud uváděla, že falšování údajů se týkalo dodávek pro zhruba 200 zákazníků.

"Naší nejvyšší prioritou je nyní odhalit příčinu, podniknout preventivní opatření a stanovit, zda naše nevyhovující produkty nepoškodily naše zákazníky," uvedl Kawasaki. Dodal, že firma je připravena některým zákazníkům kompenzovat vzniklé škody. Mezi odběratele firmy Kobe Steel patří například výrobci automobilů, vlaků a letadel či jaderné elektrárny.

Akcie Kobe Steel na nedělní přiznání reagovaly silným poklesem, tržní hodnota firmy během tohoto týdne klesla o zhruba 1,8 miliardy dolarů (39 miliard Kč). Nedělní odhalení se týkalo výrobků z mědi a hliníku, které se používají při výrobě automobilů či letadel. Později se však ukázalo, že aféra zahrnuje i další produkty.

Společnost Kobe Steel nyní čelí řadě rizik. Kromě požadavků zákazníků na odškodnění jí podle právníků hrozí také pokuty či žaloby ze strany akcionářů. "Je obtížné předpovědět rozsah právních nákladů," uvedl právník Motokazu Endo z advokátní kanceláře Tokyo Kasumigaseki. "Nemůžeme vyloučit možnost, že se firma Kobe Steel otřese v základech," dodal.

Autor: APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ