Jednička na trhu Nokia se překvapivě <span>propadla do ztráty</span>

Ekonomika
15. 10. 2009 13:41
Největší výrobce mobilů na světě Nokia je ve ztrátě.
Největší výrobce mobilů na světě Nokia je ve ztrátě.

Největší výrobce mobilů na světě Nokia je ve ztrátě.Největší výrobce mobilních telefonů na světě Nokia se ve třetím čtvrtletí překvapivě propadl do ztráty. Společnost oznámila čistou ztrátu ve výši 559 milionů eur (14,5 miliardy Kč). Loni dosáhla firma za stejné období zisku 1,09 miliardy eur.

Důvodem propadu do ztráty byly odpisy v síťové divizi. Nokia byla kvůli obtížným podmínkám na trhu nucena ve čtvrtletí zaúčtovat v síťové divizi Nokia Siemens Networks (NSN) mimořádné odpisy 908 milionů eur, uvedla společnost.

ČTĚTE TAKÉ: JPMorgan překvapila, od června vydělala 3,6 miliardy USD

Nokia bojuje s poklesem prodeje mobilních telefonů. Za poslední čtvrtletí zaznamenala firma pětinový propad tržeb na 9,81 miliardy eur. Podle výzkumné společnosti Gartner se celosvětový prodej mobilních telefonů za druhé čtvrtletí snížil o šest procent.

Stále jedničkou na trhu

Nokia si však udržela první pozici v prodeji mobilů, když její podíl na trhu zůstal na 38 procentech. Společnost ale výrazně ztrácí na trhu s tzv. chytrými telefony, kde její podíl klesl z 41 na 35 procent. Největší konkurenty představují firmy Apple a RIM.

Nokia však současně dodala, že výhled dalšího vývoje globálního trhu s mobilními telefony se zlepšil. Za celý letošní rok očekává pokles prodeje telefonů o sedm procent, původně přitom odhadovala snížení prodeje o deset procent.   

Foto: Reuters 

Autor: -bar- , ČTK

Další čtení

Železniční doprava pod Lamanšským průlivem by se v noci měla vrátit k normálu

Ekonomika
30. 12. 2025

V Praze od ledna zdraží vodné či jednorázové jízdenky a pokuty v MHD

Ekonomika
30. 12. 2025
Mnichov, Německo

Praha zakáže sdílené elektrokoloběžky. Jako Malta, Paříž, Madrid a Melbourne

Ekonomika
Aktualizováno: 30. 12. 2025 10:03

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV