Od prvního prosince 2012 začalo v Austrálii platit nařízení, podle něhož musí mít balení cigaret jednotnou barvu a nesmějí se na nich používat loga firem ani značek. Opatření však podle jeho kritiků nefunguje.
Nejnověji se do unifikovaných krabiček s cigaretami pustil australský senátor David Leyonhjelm. "Jednotné balení cigaret zavedené australskou vládou na sklonku roku 2012 jen více zatížilo rozpočet a posílilo nový černý trh. Pro omezení kouření neudělalo nic," napsal Leyonhjelm v australském deníku Financial Review.
Místo tradičních značek a unikátního designu jsou teď v Austrálii na krabičkách varovné fotografie zobrazující kouřením poškozené orgány lidského těla a jediný způsob, jak od sebe značky odlišit, je tak jméno firmy vytištěné předepsaným a nenápadným typem písma. Bojovníci proti kouření si od změny slibovali pokles zájmu o tabákové výrobky, ten však nenastal. Podle údajů zveřejněných australským deníkem Fairfax prý dodávky tabáku maloobchodníkům v Austrálii v roce 2013 poprvé za posledních pět let nepatrně vzrostly, a to právě po zavedení jednotného balení, které má kuřáky odrazovat.
Poučení pro Evropu?
Australská lekce přichází ve chvíli, kdy se zavedení jednotného balení velmi silně zvažuje ve Velké Británii a Irsku. Země Evropské unie se již v loňském roce usnesly, že to není vhodným řešením pro Evropu jako celek. A jak dokazují čísla z Austrálie, toto rozhodnutí se zdá být opodstatněné. Jednotné balení cigaret nejenže kuřáky neodrazuje, ale navíc přispívá k rozšíření nelegálního zboží, protože jednotné krabičky se jednoduše lépe padělají. Podle dostupných čísel za rok 2013, tedy celý první rok od zavedení jednotného balení, prodaly tabákové společnosti v Austrálii tabák v množství ekvivalentním 21,074 miliard kusů cigaret, což je oproti roku 2012 nárůst o 0,3 procenta. A podle nedávné studie společnosti KPMG došlo v Austrálii loňský rok k výraznému růstu černého trhu s nelegálním tabákem, konkrétně o 19 procent, což vládu nyní ročně stojí až 1,1 miliardy australských dolarů na ušlých daňových příjmech.
Podle senátora Davida Leyonhjelma představuje šíření nelegálního tabáku značný problém. "Nejde jen o ušlé daňové příjmy, ale také o problém zcela neregulovaného trhu bez pravidel a zákonů o tom, komu se prodává, včetně nezletilých," píše senátor. Je zřejmé, že ne všechna regulační opatření tak v prostředí trhu fungují podle představ svých tvůrců a je vždy je nutné je pečlivě promyslet. Eventuálně se poučit z omylů jiných.