Jíme blafy a Západ si mlaská? Ministři porovnají kvalitu potravin

Ekonomika
10. 9. 2014 18:25
Jsou potraviny na Západě skutečně kvalitnější?
Jsou potraviny na Západě skutečně kvalitnější?

Slovensko chce ve spolupráci s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky (V4) upozornit Evropskou komisi na údajně nižší kvalitu potravin v zemích střední a východní Evropy, něž jaké producenti dodávají do ostatních evropských zemí. Ministr hospodářství Pavol Pavlis oznámil, že tato iniciativa je jedním z bodů současného slovenské předsednictví v uskupení V4. Součástí V4 je i Česká republika.

"V rámci V4 jsem chtěl požádat své kolegy z Polska, ČR a Maďarska, abychom v jeden den v jednom řetězci nakoupili jeden produkt, který bychom srovnali se standardem například v Rakousku. Asi všichni dobře víme, že kvalita výrobků v Rakousku a Německu je jiná než v zemích východní Evropy," řekl Pavlis novinářům.

Iniciativa by podle slovenského ministra měla vyústit v předložení společného postoje Evropské komisi, že země V4 nejsou spokojeny s rozdílnou kvalitou zboží od stejného výrobce. "Budeme trvat na tom, aby tato situace byla řešena," řekl Pavlis.

Také asociace spotřebitelů v minulosti tvrdila, že potraviny dodávané nadnárodními firmami na trhy postkomunistických zemí jsou méně kvalitní, než produkty stejných značek prodávané v západní Evropě.

Slovenského ministra podpořila Slovenská obchodní a průmyslová komora. Její šéf Peter Mihók kritizoval, že výrobky od jednoho výrobce se liší kvalitou v závislosti na tom, zda se prodávají v České republice, na Slovensku, Polsku a Maďarsku, anebo v původních členských zemích EU.

Mihók upozornil, že mnoho Slováků jezdí na nákupy do sousedního Rakouska, kde prý za stejnou nebo nižší cenu nakoupí kvalitnější produkty.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ