Pravděpodobně nejhlubší recese v Kanadě od světové hospodářské krize 30. let by mohla být zároveň i tou nejkratší. Ekonomická krize v zemi javorového listu se možná blíží konci.
Základních signálů, které odrážejí počátek hospodářského oživení, je hned několik: roste prodejnost domů i aut, zvyšuje se počet stavebních povolení i lidí, kteří nacházejí zaměstnání. Úvěry jsou dostupnější a spotřební zboží zdražuje. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg dokonce očekávají, že růst hrubého domácího produktu Kanady se dostane do kladných čísel již v příštím čtvrtletí.
V posledním kvartálu 2008, kdy země oficiálně vstoupila do recese, se přitom její ekonomika propadla o 3,4 procenta a letošní rok zahájila poklesem v tempu 7,3 procenta, odhaduje Bank of Canada.
ČTĚTE TAKÉ: Finanční krize udeřila na Kanadu. Vládě jde o krk
Zatímco kanadské firmy zakusily důsledky propadu poptávky amerických spotřebitelů po exportu, domácí banky se převážně ztrátám plynoucím ze špatných úvěrů vyhnuly. V kontrastu s vládou USA, která na záchranu svých bank v rámci programu TARP vyhradila zhruba 700 miliard dolarů, neposkytla kanadská pokladna tamním 21 bankám od propuknutí globální krize ani cent.
Ani propad na realitním trhu nedosáhl takové výše jako v sousedních Spojených státech. Průměrné ceny v Kanadě klesly ve srovnání s USA o méně než polovinu.
"Ačkoli ještě nemusí nutně jít o definitivní uzdravení ekonomiky, situace už se rozhodně nehorší," uvedl předseda vlády Stephen Harper a dodal, že za měsíc až dva bude schopen konkrétnějších vyjádření.
Foto: Reuters