Koncern EdF se <span>bude podílet</span> na plynovodu South Stream

Ekonomika
27. 11. 2009 16:21
Koncern EdF se bude podílet na stavbě South stream
Koncern EdF se bude podílet na stavbě South stream

Koncern EdF se bude podílet na stavbě South streamFrancouzský energetický koncern EdF uzavřel s ruským plynárenským monopolem Gazprom smlouvu, která mu umožní se podílet na projektu plynovodu South Stream. Potvrdil to dnes podle francouzské zpravodajské televize LCI ruský premiér Vladimir Putin, který se účastnil rusko-francouzského mezivládního semináře poblíž Paříže.

Francie a Rusko uzavřely kolem 25 významných smluv v oblasti ekonomické
spolupráce. Zdroj z EdF podle agentury AFP upřesnil, že podíl francouzského gigantu v konsorciu tvořeném kromě Gazpromu také italskou společností Eni bude desetiprocentní.

"Dospělo se k dohodě ohledně spolupráce na francouzském území a na území třetích zemí v Evropě. Jde prakticky o výměnu aktiv," podotkl Putin. Francouzský vládní zdroj jeho slova vysvětlil tak, že EdF se dostane k více plynu od Gazpromu. Ten zase bude mít přednostní právo na elektřinu, kterou EdF bude exportovat.

ČTĚTE TAKÉ: Turci věří ve spolupráci Nabucca a South Streamu

South Stream je hlavním konkurentem projektu Nabucco, kterým se chce Evropská unie odpoutat z plynové závislosti na Rusku. Zatímco Nabucco má čerpat plyn z oblasti Blízkého východu a do Evropy jej vést mimo Rusko, přes Turecko a Balkán do Rakouska, South Stream povede ruský plyn do Evropy mimo problematickou ukrajinskou trasu, a to pod Černým mořem do Bulharska, Řecka, Srbska, Maďarska, Itálie a možná i Rakouska.

South Stream má přepravit ročně 63 miliard krychlových metrů plynu, u Nabucca se uvádí kapacita 31 miliard metrů krychlových za rok. Projekt, který obchází Rusko, ale ještě nemá od jiných států smluvně zajištěný dostatečný přísun plynu.

Foto: archiv, ilustrační foto

Autor: ČTK

Další čtení

Evropská centrální banka

Eurostat: Inflace v EU v září vzrostla na 2,6 procenta, v ČR naopak klesla

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 10. 2025 00:10

Český státní dluh ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 3,518 bilionu

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 10. 2025 00:09
ilustrační foto

Firma, která pozdě dodala armádě kuchyně za 65 milionů, je v insolvenci

Ekonomika
Aktualizováno: 15. 10. 2025 15:25

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ