Konec krize v Evropě?

Ekonomika
5. 5. 2014 07:01
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Strašení "rozpadem" nebo "zánikem" jednotné evropské měny nebylo nikdy opodstatněné. Ani na chvíli.

Zlepšuje se stav evropské ekonomiky? Je po krizi? Byla hospodářská politika Evropy úspěšná? Nechme stranou údaje o HDP a podívejme se na další čísla. Podle březnových údajů se zlepšil prodej automobilů ve většině evropských zemí, o 10,6 procenta oproti březnu 2013. Trh konečně oživl i v jihoevropských zemích postižených dlouhou recesí včetně Portugalska, Řecka nebo Španělska. V Portugalsku se prodává o 47 procent více aut než před rokem. V Polsku o 41 procent! Daří se i Velké Británii, Maďarsku a Česku, kde prodeje vzrostly zhruba o pětinu. To je dobrá zpráva pro český průmysl. Jen několik trhů pokleslo, například Rakousko. Největší trh, Německo, posílil o 5,4 procenta.

Kdo chce hledat příčiny mírného zlepšení české ekonomiky, ať se podívá na automobilový průmysl. Radost poněkud uzemňuje dlouhodobý vývoj. Prodeje aut v Evropě zdaleka nedosáhly předkrizových hodnot. Drží se na úrovni zhruba roku 1994. Ale to nemusí být žádná katastrofa, ale pouze číslo odpovídající dlouhodobému normálu vyspělého trhu, jímž Evropská unie v oblasti automobilového průmyslu je. Otázku, zda je nutné kupovat nový vůz každé dva nebo tři roky, tentokrát vynechejme.

Optimismus i obavy

Podívejme se na jiný netradiční indikátor stavu a výhledu ekonomiky. Sociální síť LinkedIn je zaměřena na profesionální kontakty a komunikaci. Odtud není daleko k jejímu využití k analytickým účelům. Ze 14 tisíc "business leaders" na síti lze udělat statistické šetření. Co z něho vyplývá?

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem si můžete přečíst ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ