Spojené státy riskují ztracenou dekádu, pokud nepodniknou aktivní kroky ke stimulaci ekonomiky a pročištění bankovního systému. "Děláme ty samé chyby jako Japonsko v devadesátých letech," řekl v Pekingu americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
"Provádíme jen polovičatá opatření, která umožňují ekonomice pokulhávat bez opravdového ozdravování a bankám přežívat bez toho, aby se jim skutečně začínalo dařit," cituje profesora ekonomie server CNNMoney.com.
ČTĚTE TAKÉ: Paul Krugman: Bankovnictví musí být nuda
Krugman: Americká ekonomika je jako Madoffův podvod
USA i eurozóně údajně hrozí, že zažijí tzv. ztracenou dekádu japonského typu. Naráží tak na podobnost současné krize se situací japonského hospodářství v 90. letech, kdy extrémní dostupnost kapitálu vedla k masivnímu půjčování. V reakci na úvěrovou bublinu tehdy ministerstvo financí výrazně zvýšilo sazby, bublina praskla a způsobila propad akciových trhů a krizi v bankovním sektoru. Přišla vlna fúzí a zestátňování bankovních domů a důsledky kolapsu přetrvávaly déle než deset let.
Podle ekonoma potřebuje americká ekonomika nutně druhý, silný stimul. Zátěžové testy, jimž byly podrobeny přední bankovní domy, přitom podle něj nezodpověděly klíčovou otázku, zda mají banky dostatek kapitálu, aby ustály roli determinanta ekonomiky.
Jediné řešení: zestátnit banky
„Je zřejmé, že Obamova vláda se v dohledné době nechystá podniknout žádný radikální krok k posílení bank. To by totiž znamenalo dočasné znárodnění Citigroup a nejspíš i Bank of America," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Paul Krugman: Proč by stát nemohl ovládat banku?
Zároveň vyjádřil Číně uznání za to, jak důrazně zrealizovala svůj protikrizový plán, přičemž však podotkl, že vláda zanedbala podněty k nastartování domácí poptávky.
Pokud budeme nadále svědky velkých přebytků běžného účtu na straně Číny a vysoké nezaměstnanosti v USA spolu s nízkým růstem v Evropě, objeví se politické konflikty - a nebude to nic pěkného, předpovídá Krugman.
Foto: Mal Langsdon