Pocit provinění z nákupu drahých kabelek, exkluzivních hodinek či šátků začíná být převládající emocí u kupujících od začátku ekonomické krize, což zpomaluje oživení celého odvětví výrobců luxusního zboží. Kupující trpí "ostudou z luxusu", tvrdí výzkumná společnost Bain & Co. ve své zprávě.
Pocit viny je největším problémem ve snaze dostat kupující zpět do obchodů, prohlásil pro Wall Street Journal nejmenovaný manažer evropského luxusního prodejce. Luxusní značky proto začínají zavádět marketingové strategie, které mají odstranit pocti viny a povzbudit touhu spotřebitelů nakupovat. Část zisku z nákupu tak směřuje na dobročinné účely nebo nabízejí neotřelé zážitky při nakupování, které mají umožnit kupcům zapomenout na vinu.
ČTĚTE TAKÉ: Za luxus ženy utrácejí i v krizi, muži šetří
Na druhou stranu na „pocitu viny", který je charakterizován návštěvou luxusních obchodů s velkou nákupní taškou nahrává internetovým prodejcům exkluzivního zboží. Podle Bain & Co. se odhaduje dvacetiprocentní nárůst tržeb na internetu, které však představují jen tři procenta z celkového objemu prodejů.
Celkové tržby z prodeje luxusních výrobků ale mají letos klesnout o osm procent podle říjnového odhadu Bain & Co. Poprvé od roku 2007 by tržby měly růst až příští rok kvůli poptávce v Číně a také právě kvůli internetovým prodejům. V odvětví luxusního zboží se ročně protočí 153 miliard eur.
Foto: Reuters