Lotyšsku <span>hrozí bankrot.</span> Tratit může i Česko

Ekonomika
28. 5. 2009 15:42
Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.
Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.

Mračna se stahují nejen nad Rigou, ale i nad lotyšskou ekonomikou.Lotyšská ekonomika, donedávna považovaná za jednu z nejúspěšnějších a nejrychleji rostoucích v Evropě, se topí v obrovských problémech. Premiér pobaltské země Valdis Dombrovskis dokonce přiznal, že se stát nachází „na pokraji bankrotu". Byl proto nucen požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond, který mu má poskytnout úvěr ve výši 7,5 miliardy eur.

Lotyšsko je typickým příkladem země, která byla současnou krizí postižena velmi těžce. Jde o malou otevřenou ekonomiku, velmi závislou na exportu. Navíc podobně jako řada dalších středoevropských a východoevropských zemí nedokázala vytěžit z dlouhých let ekonomického růstu makroekonomickou stabilitu a neprospělo jí ani zavěšení tamní měny latsu na euro.

„Lotyšská vláda neudělala nic pro zastavení rozhazovačné party. Místo toho se k ní ještě přidala," říká Peteris Strautins, hlavní ekonom Swedbank se sídlem v Rize. I v časech vrcholného ekonomického růstu, dosahujícího obdivuhodných jedenácti procent ročně, nedokázala vláda zbavit státní finance deficitu. V ještě ekonomicky pozitivním roce 2007 dosáhl deficit běžného účtu platební bilance Lotyšska neuvěřitelných 25 procent HDP.

Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.Oproti svým sousedům, Estonsku a Litvě, Lotyšsko navíc velmi rychle a výrazně liberalizovalo finanční sektor a otevřelo zemi pro příchod množství zahraničního kapitálu a investic.

„Přistoupením Lotyšska k Evropské unii a jeho závazkem přijetí eura získala řada zahraničních investorů pocit bezpečí," myslí si Jerry Wirth, prezident lotyšské developerské firmy RBM Property Group. Dodává, že mnoho západoevropských individuálních investorů i bank kvůli tomu přispělo k nafouknutí realitní bubliny, jejíž splasknutí přispělo k ještě tvrdšímu pádu lotyšské ekonomiky.

Obdobným problémům čelí i jiné středoevropské a východoevropské země. „Přijaly západoevropský růstový model, založený na kapitálových tocích, konvergenci a hodnotách Evropské unie," tvrdí Erik Berglof, hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Nedostatek prostředků pro monitorování kapitálových toků způsobil vznik bublin na trzích aktiv a jejich následné splasknutí pak zhoršilo schopnost takových ekonomik bránit se krizi, dodává Berglof.

Lotyšsko se snaží nastalé problémy řešit razantním omezováním státních výdajů, i tak však podle odhadů dosáhne tamní rozpočtový schodek výše téměř osmi procent HDP.  Mezinárodní měnový fond však podmínil poskytnutí sedmimiliardové půjčky stlačením deficitu pod pět procent domácího produktu.

ČTĚTE TAKÉ: 200 milionů eur Lotyšsku. Kdo zaplatí úroky?

Ekonomika pobaltské země je momentálně vůbec nejhorší v celé Evropské unii, letos se podle odhadů propadne o plných dvanáct procent. Česko v únoru rozhodlo o poskytnutí půjčky Lotyšsku ve výši 200 milionů eur, jejíž navrácení by v případě platební neschopnosti země zůstalo ve hvězdách.

Foto: Wikipedia, Reuters

Autor: - sau -

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ