Francouzské luxusní impérium LVMH koupilo minoritní podíl ve světoznámém rodinném výrobci kabelek a šátků Hermés za zhruba 1,45 miliardy eur (35,6 miliardy korun). LVMH současně uvedla, že nechce získat nad skupinou vliv a zasahovat do jejího řízení.
LVMH má nyní 14,2 procenta akcií Hermés. Včetně dalších investičních instrumentů, které lze vyměnit za akcie, podíl firmy činí 17,1 procenta. "Cílem LVMH je být dlouhodobým akcionářem Hermés a přispět k zachování rodinných a francouzských atributů, které jsou srdcem globálního úspěchu této věhlasné značky," uvedla LVMH v prohlášení.
Překvapivý krok pravděpodobně vyvolá vlnu otázek nad dalšími záměry generálního ředitele LVMH Bernarda Arnaulta. Francouzský podnikatel převzal kontrolu nad LVMH v roce 1990 po třech letech vnitřních bojů o moc a často se snaží rozšířit skupinu akvizicí věhlasných značek.
Firma Hermés si na rozdíl od konkurence vedla relativně dobře i v době ekonomického poklesu a další osud firmy je již delší dobu předmětem spekulací. Hermés je považována za špičku ve výrobě luxusního zboží.
V reakci na oznámení LVMH vyletěly dnes akcie Hermés o 7 procent na 188,60 eura, což je nejprudší růst od března 2009. Trh přitom ocenil i snahu LVMH, protože akcie luxusní skupiny posilují o 3,5 procenta.
Trhy zvažují, zda někteří rodinní členové prodají své akcie, změní se kapitálová struktura skupiny, či zda se stane cílem převzetí. Podle posledních dostupných údajů členové rodiny vlastní v Hermés podíl 70 procent. LVMH neuvedla, zda akcie koupila přímo od členů rodiny, nebo na trhu.
Společnost Hermés vznikla v roce 1837 jako rodinná dílna na výrobu koňských sedel a třmenů. Nyní je proslulá hlavně svými ručně malovanými hedvábnými šátky a koženými kabelkami, v čele se značkou Birken. Podle tržní kapitalizace je třetí největší luxusní skupinou na světě za společnostmi LVMH a Richemont.
LVMH je mateřskou firmou konkurenčního výrobce kabelek Louis Vuitton. Vyrábí rovněž šampaňské Moët & Chandon, Dom Perignon a Veuve Clicquot, koňak Hennessy či šperky Chaumet a hodinky TAG Heuer. Mezi její módní značky patří Fendi, Kenzo a Givenchy.