Mandelson: Cizinci za <span>nezaměstnanost Britů</span> nemohou

Ekonomika
10. 3. 2009 15:34
Podle Mandelsona mají Britové pracovních příležitostí dostatek.
Podle Mandelsona mají Britové pracovních příležitostí dostatek.

Podle Mandelsona mají Britové pracovních příležitostí dostatek.Britský ministr obchodu Peter Mandelson se v pondělí zastal pracovníků z nových členských zemí Evropské unie. Požaduje pro ně zrušení restrikcí a tvrdí, že nemají vliv na zaměstnanost Britů. Podle jeho názoru naopak obsazují pozice, které místní občané nechtějí vzít.

Svým vystoupení v britském parlamentu reagoval na spotánní stávky, které propukly po celé Velké Británii. Důvodem protestů bylo zaměstnávání cizinců v zemi, kde se v důsledku krize silně projevila nezaměstnanost. Mandelson však trvá na tom, že Britové o práci kvůli zahraničním pracovníkům nepřišli.

ČTĚTE TAKÉ: Práce v Británii už Čechy ani Slováky už tolik neláká

Ve Velké Británii mohou v současné domě pracovat bez omezení lidé z celé EU s výjimkou Rumunska a Bulharska. Mandels připustil, že přesně neví, kolik zaměstnanců z osmi nových zemí (tedy ČR, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko) v Británii pracuje. Porhlásil však: "Znamenají pozitivní příspěvek britské ekonomice jako celku, protože pomáhají zaplnit mezery na pracovním trhu, které nemohou nebo nechtějí zaplnit Britové." Upozornil, že navzdory krizi je v Británii stále více než půl milionu volných pracovních míst.

ČTĚTE TAKÉ: Britům vadí italští dělníci, Špidlovi nikoliv

Navíc zdůraznil, že zahraniční pracovníci nemají statisticky významný dopad na platy. Cizinci pracují především v obchodech, turistickém sektoru a dalších odvětvích, "která v mnoha případech nejsou s to oslovit Brity". Pomáhají udržet chod veřejných služeb, platí daně a jen velmi zřídka žádají o sociální dávky.

Výroky Mandelsona vyvolaly kritické připomínky ze strany stínového ministra pro přistěhovalectví Damiana Greena. "Je od něj neuvěřitelně arogantní tvrdit, že britští pracovníci nechtějí volné pracovní příležitosti využít," dodal Green.

ČTĚTE TAKÉ: Britský premiér Brown povolá do vlády Mandelsona

Po rozšíření Unie v roce 2004 přišly do Británie za prací statisíce lidí ze střední a východní Evropy. Jejich počet však v posledním roce klesá. Hlavní důvody představuje krize a slabá libra.

Foto: Andrew Winning

Autor: ČTK

Další čtení

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ