Současný stav finančních trhů zabraňuje dosažení rovnováhy. Je nutné přehodnotit regulaci nabízených finančních produktů a smířit se s tím, že teorie přirozené tržní rovnováhy nemůže fungovat. Takový názor prezentuje na stránkách http://www.project-syndicate.org světoznámý finančník George Soros. Závažnost dnešní situace spočívá podle něj v tom, že krize nebyla způsobena žádným vnějším šokem, ale nastala vyústěním problémů celého finančního systému.
Účastníci trhu nemohou z cen vyvozovat závěry, které by vedly k tržní rovnováze, protože ceny neodrážejí pravý stav věcí. Problém s investičními produkty, které skrývaly špatné hypotéky a víceméně odstartovaly současnou finanční krizi, je dobrým příkladem takového odchýlení od rovnováhy. Nedílnou součástí volného vývoje finančních trhů bude i v budoucnu tvorba spekulativních bublin, které dříve či později prasknou.
Finanční regulátoři by proto podle Sorose měli tento fakt přijmout a monitorovat cenový vývoj všech aktiv. To znamená použít širší škálu regulatorních nástrojů a přimět banky k obezřetnějšímu chování. Součástí takové regulace by mělo být i schvalování nových finančních produktů.
Soros končí svoji úvahu apelem na pozici Mezinárodního měnového fondu. Tato instituce by se podle něj měla stát koordinátorem regulatorních aktivit a zároveň ochráncem menších zemí před následky globálních finančních turbulencí. Pokud USA ztratí pozici světové velmoci, která je schopna zajistit dostatek odbytu pro vývozy menších zemí, pak každé oslabení v USA bude znamenat finanční problémy i v okrajových zemích.
Foto: archiv Týdne