MMF: Česká ekonomika se letos propadne o <span>3,5 procenta</span>

Ekonomika
22. 4. 2009 15:22
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeská ekonomika v letošním roce zaznamená hluboký propad, přičemž hrubý domácí produkt se sníží o 3,5 procenta, předpovídá Mezinárodní měnový fond.

Fond přitom ještě nedávno předpokládal, že bude pokles české ekonomiky činit jen asi 1,3 procenta.

Slovensku MMF predikuje na letošní rok propad HDP o 2,1 procenta, už na příští rok ale počítá s růstem 1,9 procenta. Česká ekonomika se příští rok podle MMF dočká růstu jen kolem 0,1 procenta.

V řadě zemí střední Evropy se podle MMF jako problém ukazuje pokles realitního trhu. V kombinaci s růstem rizikového profilu země může mít taková situace negativní dopady na ekonomiku, protože se domácnostem i firmám zhoršuje přístup k úvěrům.

"Pokud tyto šoky provází výrazné znehodnocení měn, může se situace ještě více zhoršit v zemích, které mají značnou nerovnováhu na účtu platební bilance," píše se ve zprávě MMF. Ve prospěch České republiky hovoří to, že nemá nadměrné objemy úvěrů v cizích měnách.

Zdaleka nejhůře na tom budou pobaltské země, kde bude propad ekonomiky činit minimálně deset procent. Právě tyto země nejvíce doplatily na to, že firmy a občané hojně využívali úvěrů v cizích měnách. Relativně lépe by na tom ale mělo být Maďarsko, které má obdobné problémy a muselo čerpat pomoc MMF, ale ekonomika mu klesne mírněji než pobaltským zemím.

ČTĚTE TAKÉ: Ekonomika Estonska se letos propadne o 15 procent

Foto: Bogdan Cristel

Autor: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ