Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko

Ekonomika
24. 11. 2017 09:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo mezi Ankarou a největším obchodním blokem na světě, uvedla s odkazem na informované zdroje agentura Bloomberg. Pracovní skupina, která má v EU za úkol prověřit nespolupracující jurisdikce v oblasti daní, podle těchto zdrojů nepovažuje dosavadní závazky Turecka za dostatečné. Skupina by tak mohla doporučit ministrům financí, aby Turecko přidali na seznam, který má být zveřejněn 5. prosince. Turecký ministr financí Naci Agbal však tvrdí, že záležitost již byla vyřešena.

Agbal řekl agentuře Reuters, že Turecko minulý týden slíbilo, že brzy dokončí sekundární daňové předpisy nutné k mezinárodní daňové spolupráci. Dodal, že Turecko podporuje všechny mezinárodní daňové dohody a je s nimi plně v souladu a rozdíly v názorech budou překonány.

"Nepřipadá v úvahu, aby Turecko bylo zahrnuto na černou listinu daňových rájů," prohlásil Agbal. "Turecko plně dodržuje mezinárodní daňové dohody a podporuje je. Minulý týden jsme napsali dopis EU, vysvětlili, že pracujeme na sekundárních nařízeních, a slíbili jsme, že je brzy dokončíme."

Země EU jsou zatím rozděleny v názoru, zda vůči nespolupracujícím jurisdikcím mají být použity finanční sankce. Zahrnutí Turecka na černou listinu může poškodit pověst země a zvýšit tlak na firmy v EU, aby tam omezily investice. Několik zemí, včetně Francie, podporuje i represivní opatření, jako je zrušení přístupu k mezinárodnímu financování. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Možnost začlenění Turecka na seznam přichází v době, kdy Německo využívá svého vlivu na mezinárodní rozvojové instituce a snaží se omezit financování Turecka ze státní banky KfW, Evropské investiční banky (EIB) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Také německé komerční banky přezkoumávají své napojení na Turecko, řekl agentuře Bloomberg informovaný zdroj. A to jen několik dní poté, co německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že EU by jako odpověď na zásah vůči demokratickým institucím měla omezit předvstupní financování Turecka.

Podle současného návrhu, do něhož měl Bloomberg možnost nahlédnout, by na seznamu mělo být 36 zemí, včetně Srbska, Arménie, Cookových ostrovů, Marshallových ostrovů, Panamy a Tuniska. Sedm karibských zemí dostalo kvůli nedávnému řádění hurikánů dodatečný čas na splnění požadavků do února. Celkem bylo prověřeno 92 jurisdikcí a počítá se s tím, že seznam bude průběžně aktualizován.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Murad Sezer

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ