Německo hlásí prudký pokles průmyslové výroby, nejhorší za dva roky

Ekonomika
7. 9. 2016 17:40
V širším pohledu se německý průmysl potýká se slabší aktivitou v Číně, s nepříznivým vývojem v jiných členských zemích eurozóny a s obecným odklonem od výroby ke službám (ilustrační foto).
V širším pohledu se německý průmysl potýká se slabší aktivitou v Číně, s nepříznivým vývojem v jiných členských zemích eurozóny a s obecným odklonem od výroby ke službám (ilustrační foto).

Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 1,5 procenta, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Pokles produkce byl překvapením pro analytiky, kteří počítali s růstem v rozsahu 0,2 procenta.

"Podniky v průmyslovém sektoru nadále zaujímají vyčkávací přístup kvůli slabosti světových exportních trhů," uvedlo ministerstvo. Opravilo nicméně tempo červnového růstu průmyslové výroby na 1,1 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta.

"Ačkoli jsou údaje o průmyslové výrobě v letních měsících často předmětem pozdějších revizí, prudký (červencový) pokles posílil obavy z dalšího ochabování německé ekonomiky," uvedl ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Produkce samotného zpracovatelského sektoru se v červenci propadla o 2,3 procenta. Tento pokles byl pouze zčásti kompenzován růstem ve stavebnictví a energetice.

"Je to další důkaz, že zpracovatelský sektor již není motorem hospodářského růstu ve světě, kterému čím dál víc dominují služby," řekl ke středečním údajům analytik Holger Sandte ze společnosti Nordea Bank.

Červencové údaje o průmyslové výrobě jsou negativním signálem pro hospodářský vývoj ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Brzeski upozornil, že negativní tendence se v německém průmyslu objevily již dlouhou dobu před červnovým referendem o odchodu Británie z Evropské unie. "Je ale zjevné, že odhlasování brexitu bylo jedním z hlavních faktorů stojících za červencovým poklesem," uvedl. "V širším pohledu se německý průmysl potýká se slabší aktivitou v Číně, s nepříznivým vývojem v jiných členských zemích eurozóny a s obecným odklonem od výroby ke službám," dodal.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Bilderbox

Další čtení

Křetínského EPH v pololetí stoupl zisk na 51 miliard Kč, přispěla nová akvizice

Ekonomika
18. 9. 2025

Eurostat: Inflace v EU v srpnu zůstala na 2,4 procenta, v ČR je osmá nejnižší

Ekonomika
17. 9. 2025

Fed snížil základní sazbu o čtvrt bodu do pásma 4,00 až 4,25 procenta

Ekonomika
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ