Zahraniční investoři budou nově moct převzít banky v Nigérii. Země se chystá zrušit protekcionistická opatření, která tento krok po desetiletí komplikovala.
"Chceme do sektoru přilákat více kapitálu a schopností z ciziny", řekl pro deník Financial Times nový guvernér Centrální banky Nigérie Lamido Sanusi. V rozhovoru pro Financial Times předznamenal, že má v úmyslu rozejít se s idejemi svých předchůdců, kteří k mezinárodní spolupráci v bankovnictví přistupovali s velkou averzí.
Zahraniční vlastnictví nebylo zákonem zakázané ani dosud. Centrální banka, která má v zemi rozhodující autoritu, však stanovila omezující kvótu. Díky té nemohou cizí investoři v žádné nigérijské bance vlastnit více než desetiprocentní podíl.
Podle Sanusiho je třeba toto pravidlo co nejrychleji zrušit. "Zájemce z ostatních zemí se budeme snažit podporovat. Jednak penězi, dále tím, že jim poskytneme management a odpovídající systém." Zakazování zahraničního vlastnictví není podle jeho názoru udržitelná politika v době, kdy sektor potřebuje příliv nového kapitálu a kvalitní rizikový management.
Seriiózní partner ze zahraničí pomůže oslabeným bankám
Zahraniční vlastníci by podle Sanusiho měli převzít banky, které se dnes potýkají s finančními problémy. "Sloučení se silnějším partnerem je jistě velmi dobrá možnost, jak banku zachovat a zachránit její obchody i akcionáře," dodal guvernér.
ČTĚTE TAKÉ: I chudí Afričané mohou mít konto. Přes mobil
V současnosti vlastní většinu bank takzvané "pověřené osoby", jejichž identita často není přesně známa. "Pokud jako guvernér centrální banky souhlasím s tím, aby podíly v bankách drželi neznámí lidé, proč bych neměl být spokojený s institucí kterou znám?," řekl Sanusi v interview. Jako příklad vhodného investora uvedl HSBC, Barclays nebo China Construction Bank. Zároven sdělil, že s žádným konkrétním partnerem zatím nejednal.
Podle agentury Reuters Sanusi zatím nemá představu, v jakém časovém horizontu by jednotlivé změny měly proběhnout.
Foto: wikipedia.org