OBRAZEM: Černý pátek. V USA odstartovala nákupní horečka Vánoc

Ekonomika
25. 11. 2011 14:30
Po Dni díkůvzdání začíná každoročně v Americe vánoční nákupní šílenství.
Po Dni díkůvzdání začíná každoročně v Americe vánoční nákupní šílenství.

Konzumní šílenství v Americe propuká naplno. Emily Findleyová, která je ve dvanáctém týdnu těhotenství, rozbila stan před obchodem Best Buy 32 hodin před jeho otevřením o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Masivní slevy jsou větší než loňský rok a lidé dělají nájezdy na nákupní centra. To je "černý pátek" v USA.

Lidé se tlačí od časných ranních hodin před obchody v dlouhých frontách.

Termín "černý pátek" se začal poprvé objevovat v médiích v roce 1975. Až pětina všech spotřebitelských nákupů za celý rok se uskuteční právě v období mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi. "Zákazníci jsou vlivem globální situace pod stresem a cítí, že musejí přemýšlet o každém dolaru," říká Ron Boire z elektronického řetězce Brookstone. "Jsou mnohem opatrnější než loni," dodává. Letos budou kupující masivně využívat slevových kupónů, objem těchto obchodů poroste.

Milý Ježíšku, ať jsou regály plné a slevy co největší.

Černý pátek není jen dnem, který odstartovává nájezdy na nákupní centra. Svou pozornost k němu obracejí i politici a demografové, kteří se snaží z chování nakupujících zjistit, zdali ekonomika ožívá, nebo naopak míří do spárů recese. USA čekají příští rok prezidentské volby a otázka ekonomiky je v předvolebním boji klíčová.

Až pětina všech spotřebitelských nákupů se uskuteční právě v období mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi.

Dva americké nákupní řetězce budou dokonce v období od Dne díkůvzdání až do Vánoc monitorovat sledováním signálu z mobilů pohyb zákazníků po komplexu. Cílem je zjistit detaily o nákupních zvyklostech. Prodejní čísla budou pečlivě zkoumána, analytici budou hledat, jak se mění spotřebitelská důvěra. Zákazníci jsou motorem prosperity, na jejich spotřebě závisí míra oživení ekonomiky. Výdaje na spotřebu tvoří 70 procent americké ekonomiky, jejich ukazatel v USA už 16 měsíců v řadě stoupá.

Do obchodů po celé Americe zamíří na "černý pátek" miliony lidí.

Podle některých hlasů však rostou obavy, že recese a negativní výhledy naučili lidi zjišťovat, že spoustu věcí vlastně tolik nepotřebují. A šílenství v obchodech by nemuselo být tak veliké, jelikož stále více lidí řeší nákupy on-line a do obchodů raději nemíří. Objem on-line nákupů by mohl vzrůst až o 15 procent.

Výsledky míry nákupního šílenství napjatě očekávají i na Wall Streetu.

Jak zjistil Mark Hulbert, zakladatel Hulbert Financial Digest, pokud byla očekávání pozitivní a první dva dny prodejů dobré, trh do konce roku spadl. Hulbert analyzoval Dow Jonesův index. Téměř vždy, když během prvních dnů po "černém pátku" vystoupal, následoval jeho propad do konce kalendářního roku.

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ