Obří japonský přepravce Japan Airlines <span>zbankrotoval</span>

Ekonomika
19. 1. 2010 10:05
Japonské aerolinie neustály své hospodaření.
Japonské aerolinie neustály své hospodaření.

Japonské aerolinie neustály své hospodaření.

Vlajkový japonský přepravce Japan Airlines (JAL) se dnes podle očekávání uchýlil pod ochranu řízeného bankrotu, který bude jedním z největších v japonské historii. Dlouhodobě ztrátová společnost projde v ochranném režimu za plného provozu ozdravením a výrazným zeštíhlením.

Státní agentura pro ozdravování podniků ETIC, která krok JAL oznámila, uvedla, že firmě v restrukturalizaci poskytne podporu. Dnešní opatření je vyvrcholením procesu, který začal loni v říjnu, kdy největší letecký přepravce v Asii podle tržeb požádal ETIC o pomoc. JAL je zatížena celkovým dluhem 2,3 bilionu jenů (zhruba 455 miliard Kč) a do záporných čísel ji sráží zejména pokles letecké přepravy spolu s rostoucími náklady na penzijní pojištění zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ: Akcie Japan Airlines zažily masakr, ztratily 81 procent

Bankrot společnosti je podle výše dluhu šestým největším v japonské historii. JAL se se ztrátami potýká dlouhodobě a vláda musela podnik za posledních deset let už třikrát zachraňovat.

Cesta k ozdravení nyní povede přes předem připravený plán výrazného snížení nákladů a omezení počtu linek. Plán předpokládá propuštění asi 15 tisíc zaměstnanců, tedy asi třetiny pracovní síly, a zrušení asi dvaceti nerentabilních linek.

ČTĚTE TAKÉ: Soumrak nekončí, letectví čeká další těžký rok

Konkurzní režim v Japonsku se podobá bankrotové ochraně před věřiteli používané například i ve Spojených státech. Řízeným bankrotem si v nedávných letech v důsledku krize letecké přepravy po teroristických útocích na USA v září 2001 prošly největší americké letecké společnosti jako Delta Air Lines nebo United Airlines. Po vyhlášení soudní ochrany před věřiteli firma dál pokračuje v činnosti, nemusí plnit závazky, ale na její hospodaření dohlíží soud, který rovněž schvaluje významné kroky.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

RegioJet pořídí od Škoda Group hybridní vlaky za devět miliard korun

Ekonomika
16. 9. 2025
ilustrační foto

Roboti nás už nahrazují všude. Jsou neúnavní a levní, firmám se vyplatí

Ekonomika
16. 9. 2025

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ