Ceny elektřiny
Odstavení elektráren v Německu zvýšilo ceny elektřiny o pětinu
16.03.2011 10:14 Aktualizováno 16.03. 14:17
Rozhodnutí Německa o dočasném odstavení sedmi jaderných reaktorů kvůli obavám z případného opakování problémů, které sužují japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, citelně zvedlo ceny elektřiny v Evropě.
V Německu vzrostly ceny elektřiny, kterou do sítí producenti dodají v dubnu, dokonce o 17,9 procenta. Informuje o tom na své internetové stránce deník Financial Times.
Cena elektřiny se v úterý vyšplhala až na 64,25 eura (1570 korun) za megawatthodinu, což je vůbec nejvyšší jednodenní nárůst od roku 2003. Od pátku, kdy v Japonsku udeřilo zemětřesení a následně i ničivá vlna tsunami, ceny vzrostly již téměř o 28 procent.
"Tyto nárůsty ze dne na den jsou obrovské a budou mít dopad na ceny elektřiny v celé Evropě," řekla FT Zoe Doubleová z londýnské společnosti ICIS Heren, která sleduje dění na trzích s energiemi. Kromě Německa ceny elektřiny v současnosti rostou nejvíce ve Španělsku a Francii, která je na výrobě jaderné energie životně závislá.
Elektřina rostla také na pražské energetické burze. Cena elektřiny s dodáním v příštím roce od pátku vzrostla o téměř deset procent na 56,20 eura za megawatthodinu. O bezmála deset procent na 57,50 eura za MWh zdražila také elektřina s dodáním v roce 2013. "Bezpochyby to souvisí s rozhodnutím Německa odstavit jaderné reaktory," sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík.
Také akcie polostátní firmy ČEZ navázaly na včerejší růst a dnes před půl jedenáctou dopolední přidávaly 1,10 procenta."Naprostá většina zákazníků má ceny určeny celoročně, takže momentální situace konečné ceny příliš neovlivní. Pokud tomu bude déle, pak se to promítne i do konečných cen," řekl mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
Německá kancléřka se v úterý rozhodla dočasně odstavit sedm jaderných reaktorů v zemi, které byly postaveny ještě před rokem 1980. Rozhodnutí je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022. Podle Merkelové je jaderná katastrofa v Japonsku "zlomovým bodem v historii naší technologicky založené společnosti".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.