OECD: Vyspělý svět přijde o <span>30 milionů pracovních míst</span>

Ekonomika
15. 7. 2009 10:52
OECD: Krize připraví o práci 30 milionů lidí ve vyspělých zemích.
OECD: Krize připraví o práci 30 milionů lidí ve vyspělých zemích.

OECD: Krize připraví o práci 30 milionů lidí ve vyspělých zemích.V rozvinutých zemích by mělo od konce roku 2007 do konce příštího roku zaniknout zhruba 30 milionů pracovních míst. Uvedl to dnes generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angel Gurría.

Za úbytkem počtu pracovních příležitostí stojí zejména světová finanční krize a následný hospodářský útlum, který uvrhl nejvyspělejší ekonomiky světa do recese, napsala agentura Reuters. "Masivní nárůst nezaměstnanosti dopadne prakticky na každou zemi," řekl Gurría.

ČTĚTE TAKÉ: V Česku je bez práce 453 tisíc lidí

Vývoj na trhu práce se typicky zpožďuje za ekonomickým oživováním. Začíná-li výroba opět růst, zaměstnavatelé více zaneprázdňují své stávající zaměstnance a s náborem nových posil nějakou dobu vyčkávají.

Nezaměstnanost bude dlouhodobým problémem

OECD minulý měsíc předpověděla, že hrubý domácí produkt jejích členských zemí se v letošním roce sníží o 4,1 procenta. Podle většiny ekonomů i zástupců vlád se globální hospodářství z recese dostane na konci letošního či na počátku příštího roku. Nezaměstnanost však poroste (nebo bude stagnovat) mnohem déle.

ČTĚTE TAKÉ: Revize odhadů OECD: Evropa bude pokulhávat za USA

Výrazné zlepšení zaznamenala v červnu prognóza OECD pro Spojené státy, jež jsou největší ekonomikou světa. Ta se však potýká s nejvyšší mírou nezaměstnanosti za poslední čtvrtstoletí. Červnový nárůst překonal 9,5 procenta, očekává se však brzké pokoření desetiprocentní hranice a další růst. "Pokles zaměstnanosti v USA bohužel neskončí rychle," uvedli v pondělní zprávě ekonomové banky Morgan Stanley.

V USA pravděpodobně překročí míra nezaměstnanosti deset procent.ČTĚTE TAKÉ: USA chrlí nezaměstnané. V červnu přibylo téměř půl milionu

Průzkum mezi americkými a německými spotřebiteli potvrdil, že lidé odkládají nákup domů, aut i ostatních výrobků dlouhodobé spotřeby. Investorská nálada v Německu v červenci klesá poprvé za devět měsíců. To rozhodně není dobrá zpráva ani pro českou ekonomiku, která je na největším sousedovi značně závislá.

ČTĚTE TAKÉ: Německo: podnikatelská nálada roste, ekonomika padá

Evropská komise navíc upozorňuje na to, že v důsledku krize se může snížit i hladina potenciálního ekonomického výstupu s tím, jak dochází k plýtvání kapitálem. Globální ekonomice tak může trvat dost dlouho, než se navrátí k původnímu výrobnímu potenciálu, pokud vůbec. Navíc i v případě, že by počet lidí bez práce přestával růst, nezaměstnanost se může držet vysoko i několik let.

Foto: ČTK/AP

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ