Rekordní částka. Gazprom zvýší rozpočet na charitu

Ekonomika
17. 11. 2017 07:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Správní rada ruského plynárenského gigantu Gazprom schválila zvýšení darů na charitu v letošním roce o 60 procent na rekordních 26,3 miliardy rublů (9,5 miliardy korun). Nereagovala tak na výzvy minoritních akcionářů, kteří chtěli snížit náklady. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na vnitřní dokumenty firmy.

Nejvíce na štědrosti státní firmy vydělají národní řetězec vlasteneckých tematických parků podporovaných Kremlem Rusko: Moje historie, ruská pravoslavná církev a sportovní nadšenci v sibiřském Irkutsku, kde společnost vybudovala tréninkový komplex s bazénem.

Gazprom již dlouho rozčiluje investory tím, že financuje projekty, které nemají téměř žádný ekonomický smysl, od dodávek obilí do Severní Koreje v roce 2011 po vybudování lyžařského rezortu pro zimní olympijské hry v Soči. Zvýšení výdajů na charitu na úroveň americké firmy Exxon Mobil, jejíž příjmy jsou však dvojnásobné a tržní hodnota sedminásobná, pravděpodobně podkopá naději, že to Gazprom myslí vážně se snižováním výdajů, upozornil analytik Deutsche Bank Pavel Kušnir.

Gazprom utratil stovky milionů dolarů, aby dostal svůj profesionální fotbalový klub Zenit Petrohrad mezi národní šampiony, a sponzoruje fotbalové týmy Německa a Srbska. Firma tvrdí, že to se snižováním výdajů myslí vážně. Podle jejího tiskového oddělení bez zahrnutí jednorázových výdajů, jako investice do zábavních parků a zařízení v Irkutsku, budou letošní dary nižší než loňské.

V posledních třech letech si akcie Gazpromu vedou nejhůře ve srovnání s největšími ropnými a plynárenskými firmami v Rusku. Akcie Gazpromu oslabily o sedm procent. Akcie největšího ruského nestátního producenta ropy Lukoil naopak stouply o 60 procent a největšího soukromého producenta plynu Novatek o 45 procent.

Pokles akcií částečně způsobují obavy investorů z růstu výdajů vedených v účetnictví jako ostatní, které obvykle zahrnují výdaje na konzultace, reklamu a charitu. Výdaje v této kategorii stouply v prvním pololetí o 18 procent na 178 miliard rublů. Gazprom neposkytl celoroční prognózu těchto nákladů.

Investory také znechutil nesouhlas firmy s plánem ministerstva financí na zvýšení dividendy státních firem, podle kterého má být na výplatu dividend určena polovina z čistého zisku. Gazprom za loňský rok vyčlenil na dividendy pouze 20 procent z čistého zisku s tím, že mu vzrostly daně a investice do infrastruktury, hlavně do nových vývozních plynovodů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Jens Büttner

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ