Před rokem Slovensko zavedlo jednotnou evropskou měnu. Podle oslovených analytiků jsou pozitiva a negativa přijetí společné měny zatím přibližně v rovnováze.
"Firmy na jednu stranu nečelí kurzovému riziku, mají nižší náklady na kurzové zajištění," uvádí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Na druhou stranu výrazně trpí finanční sektor," dodává. Podle Petra Dufka z Československé obchodní banky je na hodnocení ještě brzy a Slovensko by krizi ustálo krizi stejně bez eura i eurem. "Šlo o propad zakázek, který nevyřeší žádná měna," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
"Problémem Slovenska bylo, že vstupovalo s poměrně silným kurzem (30,126 slovenských korun za euro, pozn. red.)", uvedl Sobíšek. Podle něho země čelila dvojímu šoku. Jednak výraznému výpadku poptávky, který postihl kvůli krizi celou eurozónu, jednak - na rozdíl od Česka či Polska - firmy na Slovensku nemohly získat firmy úlevu v podobě slabšího kurzu. "Tato výhoda však už téměř pominula," dodal Sobíšek.
ČTĚTE TAKÉ: Česko a euro? Prozatím hudba budoucnosti
Před zavedením eura se Slováci obávali výrazného zvýšení cen, které nastalo v Německu či Slovinsku. Přestože karetní společnosti v lednu minulého roku zaznamenaly nárůst transakcí slovenských uživatelů v sousedním Maďarsku, ceny u našich východních sousedů výrazně nahoru nešly.
Fico jásá
Podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zavedlo Slovensko společnou měnu v ideálním období. „Jsem absolutně přesvědčený, že jsme chytili doslova poslední eurovlak," prohlásil Fico. „Tento vlak nyní několik let na cestu po Evropě určitě vypravený nebude," dodal.
Česká republika, Polsko ani Maďarsko, což jsou zbývající členové V4, zatím podmínky pro vstup do eurozóny nesplnily. Některé země Evropské unie si ještě nestanovily termín, v němž by euro chtěly zavést.
Mezinárodní měnový fond nicméně v říjnu uvedl, že Estonsko má šanci zavést euro v roce 2011. S tímto termínem Tallinn počítá ve svých nových plánech. Česká republika oznámení o plánovaném vstupu do eurozóny kvůli hospodářským problémům zatím odložila.
Foto: Karel Šanda