Ropa po vítězství brexitu prudce zlevnila, je zpět pod 50 dolary

Ekonomika
24. 6. 2016 21:29
Ropná těžba (ilustrační foto).
Ropná těžba (ilustrační foto).

Světové ceny ropy se propadly až o více než šest procent, což odpovídá největší průběžné ztrátě od poloviny dubna. Vítězství odchodu Británie z EU ve čtvrtečním britském referendu vyvolalo obavy z celkového zpomalení ekonomické aktivity, které by mohlo zasáhnout poptávku po ropě. Ropa pokles sice později zmírnily, zůstaly ale hluboko pod psychologickou hranicí 50 dolarů za barel, nad kterou se vrátily koncem května poprvé po téměř sedmi měsících .

Cena severomořské ropy Brent kolem 16.30 SELČ vykazovala pokles o téměř 4,5 procenta na 48,72 USD za barel. Ráno se po zveřejnění předběžných výsledků naznačujících vítězství brexitu propadla více než šest procent, což odpovídá ztrátě přes tři dolary na barel.

Americká lehká ropa WTI dnes ve stejnou dobu ztrácela zhruba čtyři procenta na 48,12 USD za barel.

Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivá," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tetra Images/Dan Bannister

Další čtení

Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila díky vyšším cenám čistý zisk o 30 procent

Ekonomika
21. 10. 2025
ilustrační foto

Rána pro automobilky. Omezení vývozu vzácných kovů z Číny může zavírat továrny

Ekonomika
21. 10. 2025
ilustrační foto

Nápad SPD a ANO na dotované hypotéky ceny bydlení jen zvýší, varují analytici

Ekonomika
21. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ