Cena severomořské ropy Brent se ve středu propadla pod hranici 50 dolarů za barel, což se stalo poprvé od května 2009. Ceny ropy na světových trzích klesají od loňského června. Analytici nevylučují, že ropa může kvůli rostoucí nabídce této suroviny dál zlevňovat. Ropný ministr Spojených arabských emirátů soudí, že přebytek nabídky, a tedy levná ropa ještě měsíce nebo roky potrvá.
Barel Brentu před devátou hodinou SEČ sestoupil až na 49,92 dolaru. Později se cena vrátila zpět nad 50 dolarů za barel. Oproti loňskému červnu, kdy stál přes 115 dolarů, Brent zatím ztratil více než polovinu své hodnoty.
V poklesu dnes pokračovala také cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI). Ta se pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel dostala už v pondělí. Dnes tento propad prohloubila na přibližně 47,2 USD za barel a oproti předešlému dni ztrácela zhruba tři čtvrtě dolaru. Ještě v červnu stál barel WTI přes 107 dolarů.
Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen však přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.
Ve středu ceny ropy ovlivnila mimo jiné úterní zpráva americké banky JPMorgan, podle které tempo růstu globální ekonomické aktivity kleslo v prosinci na nejslabší úroveň za více než rok. Expanze podle těchto údajů zpomalila ve zpracovatelském sektoru i ve službách.
Ceny ropy sestoupily na nová pětiletá minima už v úterý. Brent i WTI ztratily v závěru dne každá přes dva dolary na barel. Ztráty později ještě prohloubily, když údaje amerického ropného institutu API ukázaly, že zásoby benzinu ve Spojených státech minulý týden stouply, přestože u samotné ropy se zásoby ztenčily zhruba o čtyři miliony barelů.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v listopadu rozhodla zachovat těžbu v rámci kartelu beze změny, a to navzdory prudce klesajícím cenám ropy, které by případné omezení těžby mohlo podpořit k růstu. Některé z nejsilnějších členských států kartelu, jako jsou Saúdská Arábie a SAE, vybídly v prosinci ostatní producentské země k lepší spolupráci a apelovaly na ně, aby svou těžbu v zájmu stabilizace cen nezvyšovaly.
Emirátský ministr pro ropný průmysl Suhajl bin Muhammad Mazrúí soudí, že se jen tak nepodaří zmírnit nynější "evidentní" nadměrnou nabídku ropy na trhu. "Tento problém by v závislosti na současném růstu produkce v nečlenských zemích OPEC mohl trvat měsíce nebo roky. Pokud budou jednat racionálně, můžeme během roku 2015 pozorovat příznivé korekce," sdělil ministr.
SAE podle Mazrúího nebudou kvůli nízkým cenám panikařit. Trh se prý časem sám stabilizuje. SAE chtějí do roku 2017 zvýšit těžební kapacitu na 3,5 milionu barelů ropy denně a levnější ropa prý tyto plány nenaruší.