Rozpočet vlády USA byl Kongresem schválen do konce září

Ekonomika
23. 3. 2018 06:39
Donald Trump.
Donald Trump.

Obě komory amerického Kongresu schválily rozpočet vlády do konce září počítající s částkou 1,3 bilionu dolarů (26,9 bilionu korun). Díky dohodě republikánů a demokratů prošel v pátek návrh po Sněmovně reprezentantů i Senátem a čeká jen na předpokládaný rychlý podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákonodárci se dohodli na poslední chvíli, neboť provizorní rozpočet měl vypršet o páteční půlnoci.

Balík 1,3 bilionu dolarů podle agentury AP pokrývá zvýšení zbrojních výdajů i financování vnitrostátních rozvojových a infrastrukturních programů, nesplňuje ale v plné výši prezidentovy požadavky na stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Senátoři dnes po půlnoci místního času (po 5:30 SEČ) schválili návrh hlasy politiků obou stran poměrem 65 ku 32. Bílý dům už ohlásil, že Trump zákon o rozpočtu podepíše.

Schválený návrh obsahuje i finance na zvýšení bezpečnosti na školách v reakci na nedávný floridský masakr. Po Trumpově iniciativě počítá rozpočet s výdaji na boj s drogovou epidemií.

Trumpův stěžejní programový bod, stavba hraniční zdi, však bude financován pouze 1,57 miliardy dolarů, což je výrazně méně, než prezident žádal po Kongresu. Demokraté na druhou stranu požadovali výměnou za odblokování vládních výdajů vyřešit zákonem ochranu přistěhovalců bez dokladů, kteří do USA přišli jako děti. Na tom se však politici obou stran neshodli.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Pool/ABACA

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ