Ruská vláda se potýká s dalším problémem. Musí vypracovat plán, jak zachránit několik stovek měst, kterým hrozí zánik. Tato sídla se po desetiletí soustředila na jediný průmysl. Dnes se kvůli rušení továren potýkají s rostoucí nezaměstnaností a zadlužeností.
Problém se týká především Sverdlovské oblasti, která má monoprůmyslových měst dvacet. V celé federaci se sídel, jejichž ekonomiky závisejí na jediné továrně nebo průmyslovém odvětví, nachází přibližně čtyři sta. Zaměřují se především na těžbu a zpracování kovů. "Monogorody" jsou pozůstatkem sovětské industrializace, kdy se v blízkosti uhelných slojí, rudných nalezišť či přehrad budovaly desítky nových sídel.
Po rozpadu Sovětského svazu a s koncem centrálního plánování začala tato města ztrácet na významu, společnosti navíc podcenily investice do inovací a nových technologií. "Po nástupu ekonomické krize už většina z nich nezvládá kulhat za svými konkurenty a přesunula se do pomalé spirály zániku," napsal deník The Financial Times.
Města daleko od civilizace
Vysokoškolský profesor Mark Urnov označil model monoprůmyslových měst za neslučitelný s tržní ekonomikou. Kritizuje především fakt, že se většina uvedených sídel nachází v opuštěných krajích, daleko od hlavních komunikačních sítí. "V době Sovětského svazu se města nestavěla na základě hospodářské logiky. Proto jsou dnes situována bůh ví, kde," dodává Urnov.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská automobilka AvtoVAZ přiznala možnost bankrotu
Pokud Děripaska zavře továrny, budou zestátněny
Jako příklad "monogorodu" lze uvést Tolyatti, které donedávna představovalo centrum automobilového průmyslu Ruska. Dnes se tamní firma AvtoVAZ potácí na pokraji bankrotu, o práci se bojí více než sto tisíc místních obyvatel. Podobně zasažené je město Pikaljevo. Zdejší továrny na výrobu hliníku a cementu patří ruskému podnikateli Olegu Děripaskovi. Oligarcha závody v červnu kvůli nedostatku poptávky zavřel, po výhružce premiéra Vladimíra Putina však neziskovou výrobu obnovil.
Řadu měst čeká vysídlení
Ministerstvo pro místní rozvoj Ruské federace rozdělilo problémová města na dvě skupiny. Na postižená a progresivní. "Obyvatelé měst, která patří do první skupiny, budou přesídleni. V druhém případě budeme usilovat o diverzifikaci tamní ekonomiky," napsal ruský deník Vedomosti.
Podle Kremlu mají šanci na přežití především satelity větších měst, sídla, která se nacházejí v blízkosti hlavních silnic, dokáží rozvíjet další průmyslová odvětví nebo se začít více orientovat na zemědělství.
V případě zániku měst budou podle deníku The Moscow Times následovat dvě možnosti. Stát buď lidem poskytne peníze, aby si zajistili bydlení jinde, nebo se postará o výstavbu bytů a pak postiženým občanům oznámí, kam se odstěhovat. "Druhá varianta je levnější, a tedy pravděpodobnější," komentuje Urnov. Rusové by se podle něj však neměli zatím znepokojovat. "Pouze diskuse o správném řešení potrvají nejméně dva roky."
Foto: archiv, ČTK