To, co teď americká ekonomika potřebuje, je "stará dobrá" inflace. Povolení inflačních otěží by usnadnilo život zadluženým spotřebitelům i vládám, myslí si ekonomové citovaní agenturou Bloomberg.
Inflace by Američany přiměla utrácet dříve než bude pozdě, shodují se Gregory Mankiw, bývalý poradce Bílého domu, a Kenneth Rogoff, jenž působil jako hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu. "Pár let trvající inflace v řádu šesti procent by výrazně urychlila proces, v němž se společnost potřebuje zbavit svých dluhů," uvedl Rogoff.
Nebezpečné hrátky s inflací
Taková strategie je dost riziková. Výhled vyšších cen by mohl vystrašit investory a poslat dolar směrem dolů. Hrozilo by navíc, že se míra růstu cen zvrhne příliš a bude trnité cesty zpět. "V tom případě by Fed musel vyvolat recesi, aby situaci napravil," varuje bývalý člen centrální banky Marvin Goodfriend.
Fed přitom v současnosti všemi prostředky bojuje proti riziku deflace (pokles cenové hladiny, pozn. red.), která bývá průvodním jevem každé recese. Nižší ceny tlačí na pokles mezd, což brzdí splacení dluhů i nákupy spotřebitelů.
ČTĚTE TAKÉ: Fed se bojí deflace, asi zase sníží úrokové sazby
Deflace: skutečná hrozba krize?
Podle šéfa Fedu Bernankeho je centrální banka v boji proti deflaci velmi aktivní. Zároveň uvedl, že v okamžiku pominutí deflačního rizika je Fed připravený "změnit kurz" a namířit své politiky na udržení stabilní cenové hladiny a obranu před propuknutím nepřiměřené inflace. Za stabilní situaci považuje centrální banka roční inflaci v mezích 1,5 až dvě procenta.
Dobrý sluha, špatný pán
"Jsou tu stále biliony dolarů uvězněných v půjčkách, hypotékách i vládních dluzích. Otázkou je, jak se s tím vypořádat. Upřednostníme dlouhé období pomalého růstu a vysokých úspor, nebo přijmeme řešení pomocí vyšší inflace?", apeluje ekonom Rogoff.
Tyto úvahy přichází ve chvíli, kdy řada renomovaných ekonomů varuje právě před příchodem enormní inflace. Bolestivé příznaky recese jsou tlumeny miliardovými injekcemi bez adekvátních doprovodných řešení. Ekonomika tak polyká sumy peněz bez toho, aby se to odrazilo ve zvýšení hospodářské aktivity. Pokud tedy můžeme doufat, že recese v blízké budoucnosti opravdu vyšumí, inflace na sebe jistě nenechá dlouho čekat. A pak se může potvrdit, že je dobrým sluhou, ale špatným pánem.
Foto: Jo Yong-Hak