Sarkozy má nový způsob <span>měření ekonomiky:</span> "štěstí"

Ekonomika
15. 9. 2009 11:33
Sarkozy radí ekonomům: Místo HDP měřme štěstí lidí.
Sarkozy radí ekonomům: Místo HDP měřme štěstí lidí.

Sarkozy radí ekonomům: Místo HDP měřme štěstí lidí.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzval v pondělí ostatní země světa k tomu, aby v národních účtech nahradily tradiční měření výkonu ekonomiky pomocí hrubého domácího produktu alternativními ukazateli. Těmi by měly být štěstí, spokojenost a udržitelnost.

Jedním z důsledků takové změny by zřejmě bylo, že Francie by si tím výrazně polepšila vůči Spojeným státům, za nimiž v tradičním měření ekonomiky dlouhodobě silně pokulhává, uvedl dnes britský list Financial Times.

ČTĚTE TAKÉ: Obama varoval Wall Street, chce další regulaci

Sarkozy již loni sestavil komisi ekonomů vedenou protitržně zaměřeným nositelem Nobelovy ceny Josephem Stiglitzem, aby vypracovala návrhy na nové metody měření hospodářské produkce. Ty by odrážely například subjektivní pocity štěstí, zajištěnosti a spokojenosti nebo udržitelnosti z hlediska přírodních zdrojů. Zahrnovaly by i dosud nezaznamenávanou aktivitu, například péči o děti a domácnost, zatímco například produkce finančního sektoru by část dosavadní váhy ztratila. Tím se Sarkozy dostává do sporu s dnes již fenomenálním analytikem Nourielem Roubinim. Ten naopak volá po důslednějším zahrnutí finančního sektoru do tradičních ekonomických modelů a predikcí.

Zahrnutí subjektivních ukazatelů do francouzských ekonomických účtů by podle autorů zprávy Sarkozyho komise Stiglitze a Jean-Paula Fitoussiho mohlo snížit rozdíl mezi HDP na hlavu Francie a USA o nejméně polovinu. Nyní je americký HDP o 14 procent vyšší než francouzský. Francouzům by v alternativním hodnocení mohlo pomoci to, že mají nákladný sociální systém, všeobecnou zdravotní péči, dlouhé prázdniny a, jak jednou ironicky poznamenal britský magazín The Economist, "dostatek teplých baget".

Oponenti: Subjektivní ukazatel nepomůže

"HDP je stále daleko lepším měřítkem než tento typ měkčích ukazatelů štěstí nebo kvality života. Neznamená to, že nejsou užitečné, je ale těžké si představit, jak by mohly nahradit HDP," uvedl hlavní ekonom londýnského Centra pro evropskou reformu Simon Tilford.

Financial Times v komentáři vyjadřuje obavy z politického zneužití subjektivních indikátorů, jak se ukazuje právě u Sarkozyho. Politiky nikdo nenutí zaměřovat své programy jen na HDP, naopak je žádoucí, aby voličům předkládali jiné cíle. Absolutizace alternativního ukazatele povede u politiků a veřejnosti jen k dalšímu podobnému omylu, takže se i z indikátoru štěstí stane jen další "jedno číslo, které chce zahrnovat všechno", uvedl list.

Foto: Reuters 

Autor: -bar- , ČTK

Další čtení

ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany

Ekonomika
24. 4. 2025

Policie a SVS zkontrolovali 278.000 aut kvůli slintavce, opatření porušilo 40

Ekonomika
24. 4. 2025

Studie: V 1. čtvrtletí přibylo 10.327 podnikatelů, osmkrát více než před rokem

Ekonomika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ