První zkoušku ohněm Bernanke příliš nezvládl. Podcenil stav finančních trhů, které poškodily problémy se splácením hypoték pro chudé Američany.
Po týdnech tvrdých prohlášení členů vedení americké centrální banky Fed, že kontrola inflace je hlavním úkolem, museli centrální bankéři snížit sazby. Důvodem bylo zajištění stability finančních trhů.
Fed přitom uvedl, že kvůli napětí na trzích hrozí zpomalení celé ekonomiky. V minulých měsících přitom centrální bankéři ujišťovali, že problém hypoték je udržitelný a neohrožuje americkou ekonomiku. Část ekonomů proto považuje otočení politiky Fed o 180 stupňů za první vážnou chybu šéfa Fed Bena Bernankeho od jeho nástupu do úřadu v loňském roce.
"Byla to nováčkovská chyba," uvedl pro agenturu Bloomberg Kenneth Thomas z prestižní Wharton School. Fed podle něj podcenil potřebu hotovosti na trzích a dopad recese na trhu s nemovitostmi. "Je to ukázka rozdílu mezi akademickou inteligencí a přirozenou inteligencí."
Bernanke se totiž na rozdíl od svého předchůdce Alana Greenspana řídí spíše ekonomickými modely než indikátory, které jsou založeny na chování trhu. Americká centrální banka tak stále ukazovala mírný růst a hlavním nebezpečím byla pořád inflace. Kolaps na finančních trzích tento postoj narušil, což může podle analytiků vést v září ke snížení klíčové sazby nejméně o čtvrt procentního bodu.
Změna Bernankeho postoje podle bývalého člena vedení Fed Laurence Meyera "ukazuje, jak obtížné je převést finanční turbulence do makroekonomických prognóz".
Foto: AP