Necelé dva roky po přijetí eura na Slovensku jsou v oběhu stále miliardy slovenských korun. Asi polovinu korunového oběživa stáhla Národní banka Slovenska (NBS) ještě do zavedení eura od ledna 2009, další miliardy korun se jí vrátily během prvního roku platnosti nové měny.
Na konci letošního listopadu tak evidovala centrální banka ještě 4,27 miliardy slovenských korun (zhruba 3,6 miliardy českých korun) v oběhu, v této sumě je však zahrnuta i hodnota památných mincí. "Dynamika stahování slovenských korun z oběhu se v roce 2010 výrazně zpomalila. Od začátku roku 2010 do 30. listopadu 2010 se vrátilo z oběhu už jen 501,1 milionu slovenských korun," uvedla vedoucí tiskového oddělení NBS Jana Kováčová.
Většina staré měny se letos vyměnila v lednu. Ke konci listopadu bylo v oběhu ještě 19,9 milionu kusů bankovek, většinou v hodnotě 20 slovenských korun a 394,7 milionu kusů mincí.
Slovenské koruny je možné vyměnit za eura už jen v centrální bance a jejích pobočkách. NBS bude staré slovenské bankovky měnit bez časového omezení, mince jen do konce roku 2013. Komerční peněžní ústavy přijímaly korunové bankovky do konce loňského roku, mince přestaly měnit v červnu 2009.
Slovensko se v roce 2009 stalo zatím posledním, šestnáctým členem eurozóny. Od příštího roku se počet zemí platících eurem dále rozšíří, společnou evropskou měnu přijme Estonsko.