Slovenská ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,8 procenta proti růstu o 0,9 procenta v předchozích třech měsících. Informoval o tom slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj dřívější odhad.
Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zpomalilo ve třetím čtvrtletí na 3,4 procenta ze 3,7 procenta ve druhém kvartálu. Ekonomika země tak v meziročním srovnání rostla ve 3. čtvrtletí rychleji, než byl dřívější odhad statistiků 3,3 procenta.
Hospodářství Slovenska v době klesající nezaměstnanosti podpořila spotřeba domácností a investice.
Průměrná mzda na Slovensku v meziročním srovnání stoupla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za posledních devět let, a to o 5,2 procenta na 935 eur (23 890 korun). Vzhledem k tomu, že ceny zboží a služeb rostly pomaleji než výdělky, koupěschopnost Slováků stoupla. Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,8 procenta na 29 050 korun.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu ve třetím čtvrtletí klesla na dlouhodobé minimum osmi procent z 8,1 procenta ve druhém kvartálu.
Z průzkumu statistického úřadu v domácnostech vyplynulo, že opětovně ubylo obyvatel pětimilionového Slovenska, kteří krátkodobě (méně než rok) pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli. Jejich počet klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 11,2 procenta na 142 400 osob. Z evropských zemí nejvíce Slováků pracovalo tradičně v Rakousku a v ČR.
Slovenská centrální banka i ministerstvo financí pro letošní rok shodně počítají s růstem HDP země o 3,3 procenta. To by znamenalo stejný výsledek, jaký ekonomika Slovenska dosáhla loni.