Soud poslal Slovenské aerolinie do konkurzu

Ekonomika
19. 3. 2007 19:02
bez popisku 5485
bez popisku 5485

Bratislavský soud vyhlásil konkurz na leteckého přepravce Slovenské aerolinie. Současně vyzval věřitele, aby do 45 pracovních dnů přihlásili své pohledávky vůči zadlužené firmě. Informoval o tom Slovenský rozhlas.

Aerolinky se dostaly do problémů poté, co jejich rakouský většinový vlastník Austrian Airlines (AUA) požádal Slovensko o splacení starých dluhů firmy ve výši 170 milionů slovenských korun (144 milionů Kč).

Slovenská vláda však o zaplacení této částky nerozhodla, takže se rakouský podnik přestal na financování Slovenských aerolinií podílet. Zároveň jim odebral dvě ze tří letadel. O třetí letoun firmu připravila leasingová společnost. Žádost o vyhlášení konkurzu podal slovenský přepravce začátkem měsíce.

Společnost Austrian Airlines ještě v roce 2004 pracovala na záchraně Slovenských aerolinií před krachem. AUA vlastní ve slovenské firmě téměř dvě třetiny akcií, zbytek ovládá stát.

Slovenské aerolinie před odebráním letadel nabízely cestujícím v rámci pravidelných linek mimo jiné lety do Bruselu a Moskvy. Spolupracovaly rovněž s cestovními kancelářemi při přepravě turistů na dovolenou.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trumpova cla na evropské země znovu vystřelila cenu zlata na rekord

Ekonomika
Aktualizováno: 19. 1. 2026 12:47
ilustrační foto

Nejstarší česká loterie Sazka mění název na Allwyn. Sportka ale zůstane

Ekonomika
19. 1. 2026
ilustrační obrázek

Evropské akcie kvůli hrozbě nových amerických cel zahájily týden poklesem

Ekonomika
19. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ